Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chcete informace o odměnách úředníků? Nejvíce si naúčtoval Stropnický

Česko

  5:00
PRAHA - Chcete informace? Zaplaťte. Tímto heslem se zřejmě řídí někteří úředníci, když jim na stole přistane žádost o přehled vyplacených odměn. Ministerstva si proto za své služby účtují poplatky. A jako důvod uvádějí třeba to, že data musí dohledávat ručně. Částky se přitom úřad od úřadu podstatně liší.

Martin Stropnický. foto:  Dan Materna, MAFRA

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Zaplatit za informace chtělo například ministerstvo financí. Rezort pod taktovkou Andreje Babiše (ANO) v první odpovědi na žádost serveru Lidovky.cz napsal, že vzhledem k potřebě „konzultace mezi více složkami“ musí prodloužit lhůtu na vyřízení. Na to má ostatně ze zákona právo.

Po uplynutí této doby odpověděl, že „poskytnutí požadovaných informací je spojeno s mimořádně rozsáhlým vyhledáváním informací“. To bude stát 600 korun, protože si tento proces „vyžádá práci jednoho referenta odboru 30 po dobu 2 hodin“.

Server Lidovky.cz nestihl částku zaplatit, a proto zaslal novou žádost. Byrokratické kolečko se ale neopakovalo, nebylo třeba ani zaplatit. Rezort ihned zaslal přehlednou tabulku s údaji o platech a odměnách.

Bonus Babišových náměstků? Až půlmilion za ‚mimořádné pracovní nasazení a úspory‘

„Během podání žádostí došlo ze strany jiného žadatele k podání obdobné žádosti, která byla rovněž zpoplatněna. Vzhledem k tomu, že tento žadatel úhradu provedl, byly pak informace ke dni podání Vaší žádosti již fakticky vyhledané a ministerstvo nemuselo vynakládat žádné úsilí, aby je vyhledalo,“ vysvětlil vedoucí odboru komunikace Radek Ležatka. 

Za informace tedy zaplatí ten, kdo o ně požádá jako první. Ostatní je mají grátis. „Jsme oprávněni požadovat úhradu pouze jednou a to do té doby, než je kýmkoliv z žadatelů uhrazena. Dalším žadatelům o stejnou informaci je pak již tato informace poskytována bez úhrady,“ podotkl Ležatka.

Nejdražší informace? Na obraně

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)

Vůbec největší částku si za práci svých podřízených úředníků naúčtoval Martin Stropnický (ANO). „Vzhledem k tomu, že vyhledání a zpracování informací spočívalo v rozsáhlé a časově náročné činnosti, která vyžadovala zvýšenou aktivitu dvou zaměstnanců, vám oznamujeme, že v souladu se zákonem požadujeme úhradu nákladů na mimořádně rozsáhlé vyhledání informací,“ zdůvodnil rezort v dopise. 

A rovnou přidal podrobné vyčíslení toho, co vše museli úředníci udělat. „Vyhledání prováděli dva zaměstnanci po dobu 11 hodin. Za každou i započatou hodinu jedním zaměstnancem stanovuje sazebník úhradu ve výši 196 korun. V tomto případě se na této činnosti podíleli pracovník sekce ekonomické v rozsahu 8 hodin a pracovník sekce personální v rozsahu 3 hodin.“ 

Za to vše si ministerstvo řeklo o 2 156 korun. Přesto ale neposkytlo kompletní údaje za celý rok 2014, jak žádal server Lidovky.cz, nýbrž jen za období 10 měsíců. 

Dvě hodiny zdarma

Michaela Marksová.

Dvě hodiny práce zdarma poskytla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. 

„Plánovaný rozsah byl spočten na 6 hodiny práce vyhledávání informací v archivu odborným referentem. Náklady činí 235 korun za hodinu práce - jde o hrubý plat odborného referenta za hodinu plus odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To je celkem 4 (2 hodiny jsou poskytnuty bezplatně) x 235 korun = 940 korun,“ zdůvodnil rezort v dopise. Celkem si za vyřízení této žádosti naúčtoval 940 korun.

Až to vygeneruje systém

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Za „požadovaný objem dat“ si ministerstvo zahraničních věcí naúčtovalo 1 136 korun. Jenže zaplatit tuto částku není jen tak, alespoň ne na úřadu Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Na číslo účtu a variabilní symbol musel server Lidovky.cz čekat sedm dní, to než „budou vygenerovány potřebné údaje v ekonomickém informačním systému“. K tomu si ještě úřad podle zákona prodloužil lhůtu na zpracování. Vyřízení žádosti se tak protáhlo o dalších několik dní.

„Ke zpracování předmětné žádosti bylo zapotřebí šesti hodin práce mzdových účetní. 1. mzdová účetní: hod. prům. 208,77 x 2 hod.=417 korun;  2. mzdová účetní: hod. prům. 185,81 x 2 hod.=372 korun; 3. mzdová účetní: hod. prům. 173,65 x 2 hod.=347 korun. Celkové náklady: 1136 korun,“ zdůvodnilo ministerstvo.

Statisícové odměny u Prachaře? Já je nerozdal, to náměstek, brání se exministr

Práci svých úředníků vyčíslilo také ministerstvo dopravy. Za hledání dlouhé 4 hodiny si řeklo o částku 800 korun, protože „bylo nutné i ruční zpracování a třídění údajů o více než pětadvaceti zaměstnancích.“

Poslušný rezort spravedlnosti a kultury

KEDROŇ: Mládkovi úředníci? Experti na komunikaci, kterým trvá odpověď 111 dní

Najdou se ale i taková ministerstva, která si za své služby neúčtují nic. Nemají také za co. Třeba rezort průmyslu a obchodu Jana Mládka na žádost serveru Lidovky.cz ani po 111 dnech neodpověděl, přestože na to ze zákona má 15 dnů. 

Od některých úřadů je přesto možné získat informace zdarma a bez zbytečných obstrukcí. Ukázkové byly rezorty spravedlnosti a kultury. Bývalá šéfka Helena Válková poskytla údaje o svých úřednících v přehledné tabulce, kde kromě konkrétních jmen či funkcí uvedla výše platů a odměn včetně podrobného zdůvodnění. 

Ještě o chlup podrobnější data zaslal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Místo souhrnné částky v kolonce Odměny rozepsal u každého z vysokých úředníků, kolik si na prémiích odnesl za příslušné měsíce, kdy byly bonusy vypláceny. Konkrétní byl také při zdůvodňování odměn. 

Ministerské platy a odměny za rok 2014 na serveru Lidovky.cz

Jmenování Sobotkovy vlády.