27. listopadu 2006 16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chci vést lidovce, potvrdila Parkanová

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 59Diskuse
Vlasta Parkanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasta Parkanová | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Čtvrtým kandidátem na šéfa KDU-ČSL se podle očekávání stala předsedkyně poslaneckého klubu strany Vlasta Parkanová. Dosud oznámili svoji kandidaturu vsetínský starosta Jiří Čunek, šéf senátorského klubu Adolf Jílek a poslanec Jiří Karas.

Já bych tu stranu chtěla otevřít pro všechny lidi, kteří si myslí, že udržet křesťanské hodnoty v Evropě je důležité," řekla Parkanová novinářům. Dodala, že v jejím rozhodování hrála roli i skutečnost, že zatím kandidují jen muži.

"Dneska je politicky nekorektní mluvit o tom, že žena tam či onam nepatří a žádný muž vám to do očí neřekne," podotkla s tím, že rozhodně nechce být maskotem. "Oslovila jsem všechny krajské organizace s texty, které byly místy radikální, místy možná až provokativní. Chtěla jsem si otestovat, co naši členové vydrží a s čím se dokážou ztotožnit. Ty reakce
byly různorodé. Bylo to ale poctivé a já jsem to takhle chtěla," řekla.

Za favorita je zatím považován Čunek, který se těší podpoře několika vlivných organizací. Politik proslul kontroverzním rozhodnutím vystěhovat z centra Vsetína romské neplatiče nájemného. Pozornost na sebe strhl i jednáním s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, o němž se vedení lidovců dozvědělo až s odstupem času.

Mimořádný volební sjezd KDU-ČSL se uskuteční 9. prosince v Brně. Lidovci jej svolali po letní rezignaci tehdejšího předsedy Miroslava Kalouska, který ve straně narazil na velký odpor kvůli jednání s ČSSD o vládě závislé na toleranci komunistů. Následně odstoupili i další členové nejužšího vedení. Lidovou stranu od té doby dočasně řídí Jan Kasal jako první místopředseda.
Parkanová byla ministryní spravedlnosti ve vládách Václava Klause a Josefa Tošovského.

Členkou KDU-ČSL se stala teprve před pěti lety. Po letošních volbách do sněmovny stanula v čele poslaneckého klubu KDU-ČSL.
Lidovky.cz, ČTK
  • 59Diskuse

Najdete na Lidovky.cz