Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Cholera sužuje Afriku. Evropa je ušetřena

Česko

PORT-AU-PRINCE Mezi dvěma epidemiemi cholery se odehrával milostný příběh v knize Gabriela Garcíi Márqueze Láska za časů cholery. Na nepříjemnou infekční chorobu údajně zemřel také ruský hudební skladatel Petr Iljič Čajkovskij. V minulých stoletích zažilo lidstvo hned několik pandemií cholery, v současné době však toto onemocnění již velké nebezpečí nepředstavuje. Tedy alespoň v rozvinutých zemích. První prokazatelné epidemie cholery jsou známy z Indie dokonce z šestého století před naším letopočtem. Poté se nemoc několik století různě šířila po obchodních cestách. Například v letech 1852 až 1860 zasáhla Rusko, odtud se dostala do Evropy (1863 až 1875) a v letech 1899 až 1923 epidemie řádila opět v Rusku a v Otomanské říši. V posledních letech mají problémy s cholerou zejména rozvojové africké země – Nigérie, Zimbabwe či Angola, či státy v jihovýchodní Asii, například Vietnam. V roce 1970 byla zaznamenána malá ohraničená epidemie na východním Slovensku. Každoročně na světě průměrně cholera postihne tři až pět milionů lidí a způsobí 100 až 130 tisíc úmrtí. V rozvinutých zemích však s ní lidé nemají problémy. V roce 2000 bylo podle BBC zaznamenáno v Evropě jen 35 případů cholery, a Severní Americe dokonce jen devět případů.

Inkubační doba jen pár hodin Cholera je nebezpečné průjmové onemocnění, jehož původcem je bakterie Vibrio cholerae. Zárodky cholery se šíří především potravinami a znečištěnými vodními zdroji (v nich může bakterie přežívat až tři týdny). V případě epidemie se ale nemoc může rychle roznášet na rukou lidí nebo na jejich obuvi.

Po krátké inkubační době (několik hodin až dní) se u nakaženého objeví křečovité bolesti břicha, průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Dalšími příznaky jsou nízký krevní tlak, propadlé oči a rychlý pulz. Pokud je však zajištěna včasná lékařská péče, je cholera poměrně snadno léčitelná.

Léčba spočívá v nahrazování ztracené vody a minerálů. U lehčích případů se tak děje dostatečným pitím, u těžších případů je potřeba vodu doplnit intravenózně a nasazují se antibiotika. Plně rozvinutá neléčená cholera je smrtelná asi v 50 procentech případů, ve vyspělých zemích při včasné diagnóze a dostupnosti lékařské péče umírá něco kolem 0,75 procenta pacientů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!