Inkubační doba jen pár hodin Cholera je nebezpečné průjmové onemocnění, jehož původcem je bakterie Vibrio cholerae. Zárodky cholery se šíří především potravinami a znečištěnými vodními zdroji (v nich může bakterie přežívat až tři týdny). V případě epidemie se ale nemoc může rychle roznášet na rukou lidí nebo na jejich obuvi.
Po krátké inkubační době (několik hodin až dní) se u nakaženého objeví křečovité bolesti břicha, průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Dalšími příznaky jsou nízký krevní tlak, propadlé oči a rychlý pulz. Pokud je však zajištěna včasná lékařská péče, je cholera poměrně snadno léčitelná.
Léčba spočívá v nahrazování ztracené vody a minerálů. U lehčích případů se tak děje dostatečným pitím, u těžších případů je potřeba vodu doplnit intravenózně a nasazují se antibiotika. Plně rozvinutá neléčená cholera je smrtelná asi v 50 procentech případů, ve vyspělých zemích při včasné diagnóze a dostupnosti lékařské péče umírá něco kolem 0,75 procenta pacientů.