Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Choreograf Jiří Kylián se vrací do Prahy

Česko

PRAHA V rámci festivalu současné nizozemské kultury NethWorks. cz se v Praze představí surrealistické taneční divadlo Last Touch First (Poslední dotek poprvé) světoznámého choreografa Jiřího Kyliána, Sabine Kupferbergové a Michaela Schumachera.

V jedné z rolí stejnojmenného představení, které bude uvedeno 23. a 24. května v Divadle Archa, vystoupí i letošní držitelka ceny Thálie Nataša Novotná.

Šest osamělých lidí Choreografie je inspirována představením Last Touch, jež pro soubor Nederlands Dans Theater (NDT III) připravil Kylián již v roce 2003. Kylián o své choreografii bez textu hovoří jako o tanečněhereckém lyrickém dramatu na témata A. P. Čechova.

Šest tanečníků v něm představuje šest osamělých lidí, jejichž jedinou možností, jak pocítit jakousi pospolitost, je být v kontaktu s jinými osamělými bytostmi. Kromě Novotné na scéně vystoupí Cora Bos Kroese, David Krugel, Václav Kuneš, Michael Schumacher a Rei Watanabe.

Absolvent Pražské taneční konzervatoře a londýnské Královské baletní školy, choreograf a dlouholetý umělecký ředitel Nederlands Dance Theater v Haagu Jiří Kylián se vrací do Prahy po dvou letech. Jiří Opěla uvedl v Národním divadle v roce 2007 slavnostní večer k jeho 60. narozeninám. České publikum mělo příležitosti vidět choreografie 27, 52, Sleepless a Chapeau.

Autor: