Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec a Babiš 'vypustili Kobru', projekt proti daňovým únikům

Kriminalita v kravatě - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kriminalita v kravatě - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ministři financí Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec dnes podpisem dohody formálně odstartovali tzv. projekt Kobra, tedy spolupráci ministerstva financí a policie v boji proti velkým daňovým únikům. Ten má za cíl účinněji bojovat a koordinovat spolupráci daňové správy a policie při boji proti daňovým únikům a daňové kriminalitě.

"To pracoviště bude mít tři pracovníky, a každá oblast bude mít svého vedoucího. Půjde o zástupce policie, celníků a finanční správy," uvedl Chovanec. Pracovat by skupina měla začít nejpozději od září. Chovanec dále uvedl, že by měl mít útvar až desítky lidí. "A následná ambice je, aby to fungovalo i v krajích. Tedy dnešní dohodu berte jako pilotní projekt," dodal.

Na spolupráci se budou podílet finanční správa, policie a celní správa. "V čele koordinovaných složek státu budou stát policejní prezident a generální ředitelé finanční a celní správy," uvedlo MF. Chovanec pak uvedl, že by měl mít útvar až desítky lidí. "A následná ambice je, aby to fungovalo i v krajích. Tedy dnešní dohodu berte jako pilotní projekt," dodal.

Dohoda o spolupráci, výměně informací a koordinaci v boji proti daňovým únikům zahrnuje například výměnu informací mezi jednotlivými odbory, výběr kauz, které budou řešit, včetně způsobu jejich zveřejňování do médií, a také stanovuje pravidelné schůzky mezi zástupci jednotlivých úřadů.

PSALI JSME

Na vzniku skupiny se Chovanec s Babišem dohodli na počátku března. "Pokud nechceme stíhat jen bílé koně a chceme si posvítit i na organizátory daňových podvodů, tak musíme vést diskuzi, jak některé typy podvodů podchytit tak, aby byla trestná i jejich příprava," uvedl Chovanec.

Babiš pak v souvislosti s nově ustavenou spoluprácí uvedl, že samotné ministerstvo financí bude muset změnit motivaci pracovníků finančních úřadů při odhalování daňových úniků. "Pracovníci finančních úřadů nemají konkrétní motivaci. Pokud máme daňové nedoplatky, tak jsem očekával vždy nějakou odměnu při jejich odhalení. To tak ale není. To bychom chtěli změnit. V tomto směru musíme u nás změnit tu motivaci našich úředníků," uvedl Babiš.

Vznikne i centrální registr účtů

V souvislosti s účinnějším potíráním daňové kriminality se ministři dohodli dříve i na vzniku centrálního registru účtů u České národní banky. Registr má být upravený zákonem, který chce Babiš předložit vládě. Babiš k tomu dnes uvedl, že pokračuje debata s centrální bankou s tím, že by MF používalo pro přechodné období systémy ČNB nebo České bankovní asociace. Ta takový systém má a nabízela jej při představení nápadu s centrálním registrem účtů. Banky dnes provozují elektronický systém výměny žádostí o údajích na účtech prostřednictvím datové schránky. Banky mohou žádosti zpracovat v řádu hodin.

Chovanec následně uvedl, že vznik centrálního registru účtů si vyžádá totiž změny zákonů. A v přechodném období tak bude nutné využívat systémy bank.

Loňské statistiky

Protikorupční policie loni prověřovala případy, při nichž měla na daních vzniknout škoda přes 36 miliard korun, což byl meziroční nárůst o téměř 15 miliard korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Řezník-Bourač

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 65 000 Kč