Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec: Inspekce proti policistovi, který se stýkal s Rittigem, nenašla důkazy

Tomáš Tuhý (vlevo) a Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Tuhý (vlevo) a Milan Chovanec. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Stýkal se s lobbistou Ivo Rittigem i šéfem ČEZ Danielem Benešem. Detektivové protimafiánského útvaru proto považují expolicistu z odposlechového Útvaru zvláštních činností a nynějšího libereckého důstojníka Stanislava Hájka za bezpečnostní riziko. Vyšetřovala ho Generální inspekce bezpečnostních sborů. Policista ale může být v klidu. Závěr totiž nahrává jemu: nejsou proti němu žádné důkazy.

Inspekce nechce o vyšetřování poskytnout žádné informace. "K takovým otázkám se nevyjadřujeme," uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Jak ale napsal týdeník Respekt, zajímala se o Hájkovo působení u odposlechového útvaru kvůli podezření z úniku citlivých informací ve prospěch soukromých subjektů.

ČTĚTE TAKÉ:


Ministr vnitra Milan Chovanec nicméně serveru Lidovky.cz řekl, že šetření neukázalo  porušení zákona nebo pracovní povinnosti. "Já jsem se dotazoval pana Bílka (ředitel GIBS, pozn. red.) ve vztahu k šetření, které probíhalo. Nebyly nalezeny žádné relevantní důkazy proti této osobě. Šetření tedy bylo uzavřeno s tím, že nebyly nalezeny žádné důvody k zahájení kárného ani trestního řízení vůči němu, tudíž zůstal na své pozici," uvedl Chovanec.

Hájkovo jméno se objevilo v odposleších kolem Jany Nagyové. Třeba když ho Beneš přes tehdejší šéfku kabinetu Petra Nečase tlačil do čela Útvaru zvláštních činností, který zajišťuje veškeré odposlechy nebo sledování podezřelých. "Jeho životopis jí dá večer a dodává, že ta pozice je důležitější než někteří ministři,“ zaznamenal Benešova slova do jednoho z nedávno zveřejněných dokumentů v kauze Nagyová státní zástupce Rostislav Bajger. Nyní už manželka expremiéra Nečase pak Hájka na pozici skutečně prosazovala.

Policista si s ní i Benešem telefonoval, policisté navíc zjistili, že často mluví i s Rittigem, kmotrem obviněným kvůli praní špinavých peněz a úniku utajovaných informací. Hájek kontakty s pražským lobbistou hájí argumentem, že šlo o běžnou pracovní činnost. Jako vedoucí oddělení vnějších vztahů se prý scházel i s lidmi uvedenými ve zveřejněných materiálech. S Benešem se zná zhruba 10 let a žádné pracovní věci s ním neprobíral.

Obvodní soud pro Prahu 5 propustil 21. března na svobodu lobbistu Iva Rittiga (na snímku). Zamítl tak návrh státního zástupce, který požadoval vzetí muže do vazby poté, co pražský městský soud lobbistovi zrušil zákaz vycestování z Česka.

Ivo Rittig

"Pokud by našli nové důkazy, pak je na generální inspekci, aby šetřila dál. Jak jsem se ale dozvěděl, šetření bylo velmi precizní a velmi do hloubky," komentoval tyto skutečnosti Chovanec. 

Případ policisty zajímá i policejního prezidenta Tomáše Tuhého. "V rámci vnitřních kontrolních mechanismů se o tuto osobu zajímáme a budeme se zajímat, do jaké míry byla či nebyla prověřována inspekcí. Pokud z jakéhokoliv zdroje vyjde indicie, že došlo k protiprávnímu jednání, budeme iniciovat vnitřní šetření," řekl serveru Lidovky.cz. Sám policista již v minulosti uvedl, že o žádném šetření neví a nikdo ho ani nevyslechl. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
BACKEND PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč