Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chovanec: Policejní reformu jsem podepsal, policie se nesmí stát divizí Agrofertu

Česko

  16:08aktualizováno  17:54
PRAHA - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil na tiskové konferenci, že podepsal chystanou policejní reformu. Chovanec odmítl, že by podpisem porušil podmínky koaliční smlouvy, jak tvrdí šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Ministr vnitra Milan Chovanec ukazuje podpisy pod policejní reformou. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Jsem přesvědčen, že jsme neporušili koaliční smlouvu,“ prohlásil Chovanec. Babiš předtím uvedl, že pokud bude reforma podepsána, hnutí ANO zřejmě vypoví koaliční smlouvu. „Babiš se chová hystericky,“ uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra.

Prezident Miloš Zeman se vyjádří ke sporům ohledně reorganizace policie po schůzce s Babišem a Chovancem. Konat se bude za týden ve středu odpoledne.

Hnutí ANO svolává předsednictvo, kde projedná další kroky. Babiš dříve během dne prohlásil, že hnutí nechce odejít z vlády, v ní chce zůstat a plnit program - více ZDE. Chovanec si ale neumí představit, jak by hnutí ANO mohlo dál fungovat ve vládě, pokud by vypovědělo koaliční smlouvu.

„Premiér o všem ví“

Chovanec také řekl, že postupoval po dohodě s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který odletěl na několikadenní návštěvu Číny. „Pan premiér je o mých krocích obeznámen, bez dohody s panem premiérem bych to neudělal,“ konstatoval Chovanec.

Podle reformy se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupční policie (ÚOKFK) sloučí do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

„Celé vedení policejního prezidia za reformou stojí a já jim věřím,“ prohlásil Chovanec na tiskové konferenci, kde vedle současného policejního prezidenta Tomáše Tuhého vystoupili i dva jeho předchůdci z přelomu tisíciletí a doby vlády Václava Klause a Miloše Zemana Oldřich Tomášek a Jiří Kolář. Reformu podpořili i šéfové policejních odborů.

Lidovci: Chovanec přebírá odpovědnost za dopady

Chovanec se poté opřel do šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který reformu kritizuje a vyhrožuje koncem koalice. „Policie se nikdy nestane divizí Agrofertu. Policie nemůže být součástí politické hry. Rozhodl jsem se reformu podepsat,“ prohlásil Chovanec.

Ministr vnitra se také několikrát zaštítil nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, který při tom reformu veřejně kritizoval. „Z tohoto místa chci poděkovat Pavlu Zemanovi za jeho věcný přístup, garantuji, že jeho připomínky budou zapracovány,“ podotkl Chovanec.

Chovanec podpisem změn v policii přebírá odpovědnost za jejich dopady. Protikorupční složky nesmějí být paralyzovány, uvedli lidovci v prohlášení.

Tři fáze

Centrála by měla začít fungovat od 1. srpna, policisté tam budou působit ve stejných týmech jako dosud, takže reorganizace nemůže zasáhnout do živých kauz.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého budou mít změny u policie tři fáze. Nejprve se vytvoří národní centrála, kde vzniknou čtyři jednotlivé sekce - zaměří se na organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalitu a hospodářskou kriminalitu s korupcí.

Policejní důstojníci čekají na ministra vnitra Milana Chovance během prezentace...
Ministr vnitra Milan Chovanec a šéf policejních odborářů Milan Štěpánek (vpravo)

Do těchto sekcí se podle Tuhého začlení odbory, které fungují nyní. „Řídit je budou současní vedoucí,“ podotkl policejní prezident. Současně podle něj bude vyhlášeno výběrové řízení na šéfa centrály. Pak se podle Tuhého teprve začne tvořit vnitřní organizace centrály, kde kromě šéfa budou tři náměstci.

Až se struktury centrály vybudují, tak začne fungovat Národní kriminální úřad, což by podle Tuhého mělo být v roce 2019 nebo 2020. Tuhý na tiskové konferenci doplnil, že se o vzniku Národního kriminálního úřadu začalo hovořit v roce 2008, debata pokračovala v roce 2011. V roce 2012 pak padlo rozhodnutí, že vznikne, až pro to budou příhodné podmínky. To se podle Tuhého stalo nyní. Zopakoval, že podobně fungují policejní sbory v jiných státech. Cílem sloučení útvarů je efektivnější boj proti kriminalitě, tvrdil Tuhý.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!