Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Chrysler vyhlásil bankrot

Česko

První americká automobilka požádala o ochranu před věřiteli. Spasit ji má spolupráce s Fiatem

PRAHA/DETROIT Automobilka Chrysler se stala historicky prvním tradičním americkým výrobcem automobilů, který vyhlásil bankrot. Vedení automobilky požádalo ve čtvrtek soud o bankrotovou ochranu před věřiteli.

V pondělí zavře Chrysler všechny své továrny ve Spojených státech a výrobu chce obnovit až po ukončení bankrotové ochrany. Ta by mohla trvat pouze 30 až 60 dní, uvedl americký prezident Barack Obama. Prezident označil žádost o ochranu automobilky jako „nezbytný krok k záchraně 30 tisíc pracovních míst v automobilce a statisíců míst mezi dodavateli a prodejci“.

Chrysler loni zaznamenal ztrátu ve výši 8 miliard dolarů a jeho prodeje za letošní první čtvrtletní klesly oproti stejnému období v minulém roce o 46 procent. Již v loňském roce obdržely Chrysler a také konkurenční General Motors od americké administrativy „záchranné balíčky“ v hodnotě 25 miliard dolarů (asi půl bilionu korun). Letos pak Chrysler obdržel z federálního rozpočtu půjčku čtyř miliard dolarů (přes 80 miliard korun). V rámci bankrotového režimu vláda poskytne dalších až 3,5 miliardy dolarů a přidá ještě navíc až 4,5 miliardy. Přežít chce Chrysler tak, že vytvoří alianci s italským Fiatem. Spoluvlastníky nové firmy budou i americká vláda a americké automobilové odbory UAW. Do nového podniku budou převedeny i obchodní značky Chrysler, Jeep a Dodge, dosud vlastněné Chryslerem. Klíčové pro budoucí úspěch má být přeorientování výroby na menší ekologičtější vozy s nižší spotřebou paliva. Pro jejich výrobu má být zásadní právě plánovaná spolupráce s Fiatem. První chryslery s palivově úspornou technologií Fiat by se podle odhadů vedení automobilky měly dostat do prodeje zhruba za 18 měsíců. Fiat díky promptní spolupráci získá 20procentní akciový podíl v automobilce, který by se po splacení půjček americké vládě mohl navýšit až na 51 procent do roku 2016. Kromě akciového podílu získá Fiat i přístup do prodejní sítě Chrysleru v Severní Americe, kam by chtěl znovu začít vyvážet značku Alfa Romeo. Plánovanou spolupráci Fiatu s Chryslerem chce americkým zaměstnancům automobilky představit šéf Fiatu Sergio Marchionne během své květnové cesty do Spojených států.

Plány rychlého úpadkového řízení může překazit skupina 20 věřitelů Chrysleru z řad fondů zajištěného kapitálu. Ty se nepřipojily k dohodě, kterou automobilka uzavřela se čtyřmi největšími bankami, jejichž pohledávky tvoří zhruba 70 procent veškerých dluhů Chrysleru. Skupina 20 věřitelů tvrdí, že byli opomenuti při vyjednávání vlády, automobilky a bankovních věřitelů o další budoucnosti. O podmínkách vyrovnání dluhů Chrysleru má nyní rozhodnout soud, který bude na úpadkové řízení automobilky dohlížet.

Autor: