Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chtěla kvůli výplatě podat trestní oznámení. Policisté ji poslali na úřad práce

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Policisté z Nového Města na Moravě odmítli přijmout trestní oznámení ve věci nevyplacených výplat. Ty údajně dluží svým zaměstnancům provozovatel hotelu Žákova hora Lukáš Makowski. Podle jedné ze zaměstnankyň Jarmily Šolcové ji Makowski dluží výplatu za tři měsíce. Šolcová také tvrdí, že policisté se odmítli případem zabývat a odkázali ji na Úřad práce.

Šolcová, která v hotelu pracovala v kuchyni, chtěla podat trestní oznámení na Makowského společně s dalšími zaměstnanci. „Na policii jsem přišla společně s dvěma kolegy z hotelu. Policista u okénka si ověřil naši totožnost a my jsme mu vylíčili, proč jsme přišli,“ vypověděla pro server Lidovky.cz Šolcová. Provozovatel hotelu a zaměstnavatel Šolcové Makowski se k problémům ohledně neplacení výplat nevyjádřil.

Trestní oznámení

  • může podat kdokoliv, nikoli tedy pouze poškozený
  • lze podat ústně či písemně
  • je možné podat na kterékoli oddělení policie (ideální je podat trestní oznámení na službu kriminální policie a vyšetřování v místě, kde došlo ke spáchání trestného činu) nebo na státní zastupitelství. Tyto orgány mají povinnost oznámení přijmout a bez průtahů věc vyšetřit.
  • forma a obsah trestního oznámení nejsou stanoveny

Zdroj: Policie ČR

Podle ní zvrat nastal ve chvíli, kdy policista odešel. „Za nějakou dobu se objevil druhý policista a ten nám řekl, že nám nepomohou. Podle něj má tuto situaci řešit Úřad práce. Prý není možné podat trestní oznámení v této záležitosti. Byli jsme z toho celkem zaskočení. Lidé na sebe dávají trestní oznámení kvůli kdejakým kravinám a tohle není dost závažné?“ podivovala se nad jednáním policie Šolcová.

Právníci nesouhlasí

Mluvčí policie ve Žďáru nad Sázavou Dana Čírtková řekla, že postup policie byl správný. „Pakliže policisté v tomto případě odkázali poškozenou na Úřad práce, jednali správně. Toto je pracovněprávní spor,“ uvedla mluvčí. Na opakované dotazy, zda musí policie trestní oznámení přijmout, Čírtková odpovídala, že v tomto případě jednali policisté správně.

S tím ale nesouhlasí právníci. Podle advokátky Ivany Sittkové z Centra sociálních služeb Praha 2 je lepší podávat trestní oznámení písemně. „Já vždy svým klientům radím, aby poslali písemné trestní oznámení, nejlépe rovnou státnímu zástupci,“ řekla Sittková. Nad postupem policie se podivovali i v advokátní kanceláři Matějíček. Podle Jana Durici policisté musí přijmout trestní oznámení, ať jej podává kdokoliv.

Vyšetřovat budou poštovní schránku

„Úřad práce nás pošle na inspektorát práce a ti nám řeknou ať pošleme dopis a oni ji za dva měsíce udělají kontrolu. Ale kde a jak ... to by mě zajímalo, když sídlo firmy je jen poštovní schránka a nikdo s nikým nekomunikuje?! Jsem v kontaktu s Pražskou správou sociálního zabezpečení, nikdo s nimi nekomunikuje ani nemůžou dohledat, kde je firma přihlášená,“ okomentovala možný scénář Šolcová.

Slova paní Šolcové potvrzuje i mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. „Úřad práce zasahuje ve chvíli, kdy je společnost v insolvenci. Pakliže ale zaměstnanec nemůže rozvázat pracovní poměr, musí se obrátit na úřad práce,“ řekla mluvčí. Dodala také, že úřad práce vyplatí dlužnou částku jednou za půl roku. „Poškozený zaměstnanec si vybere tři měsíce z tohoto období a ty mu úřad proplatí,“ dodala Beránková.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...