Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chtěli dvanáct procent, promluvil projektant, který potápí Ratha a spol.

Česko

  6:00
PRAHA - Odmítl podepsat předražený projekt na rekonstrukci zámku Buštěhrad. V očích Davida Ratha a jeho spolupracovníků se z něj stal padouch. Podle odposlechů mu tak i přezdívali. V minulých dnech se z projektanta Vladislava Procházky však stal především klíčový svědek. A jeho svědectví bortí obhajobu exhejtmana Ratha, jenž se dosud hájil tím, že o manipulacích nevěděl.

Vladislav Procházka, foto: MAFRA - Dan Materna

„Bylo to velmi chladné přijetí. Řekl, ať mu to dám na stůl a že můžu odejít," vzpomíná projektant Vladislav Procházka na schůzku z podzimu roku 2011, kdy tehdejšího hejtmana Ratha informoval o předražené zakázce.

Celkem se s exhejtmanem setkal třikrát. Do té doby komunikoval hlavně s Petrem Kottem, Rathovou neoficiální spojkou. "Pan Kott říkal, že je zapotřebí, aby na vedlejší výdaje bylo dvanáct procent. On říkal, že částka 24 milionů korun, o kterou musí být rozpočet zvednut, bude k rozhodovací pravomoci jeho a pana hejtmana," vypráví Procházka v exkluzivním rozhovoru, který poskytl serveru Lidovky.cz.

"V té době se mě Kott také ptal, jak by měl investovat volné peníze - mluvil asi o 80 milionech korun."

ČTĚTE VÍCE O KAUZE RATH:

Je to vůbec poprvé, co projektant veřejně popsal, kdo a jak chtěl zmanipulovat zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad. Jeho osmihodinové svědectví, které v minulých dnech přednesl v soudní síni, totiž uniklo pozornosti médií.

Jedenáct obviněných v kauze Rath

 • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
 • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
 • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
 • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
 • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
 • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
 • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ
 • Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed
 • Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical

Procházka dostal od kraje rozpočet, který navyšoval původní částku. "Informoval jsem i paní (Kateřinu) Pancovou, že to není náš rozpočet, protože není možné, aby obsahoval takové nesmysly. Tam bylo například desetkrát víc omítek, než ten zámek vůbec má. Někdo ocenil náš projekt a najednou se tam objevovaly pásy a íčka, které jsme v projektu vůbec neměli. Ten, kdo je nacenil, si je vymyslel a tím uměle zvednul cenu na 219 milionů korun. To bylo nepřijatelné," vylíčil projektant.

I přesto, že všechny zasvěcené upozornil na přestřelený rozpočet, zakázka běžela dál a vyústila o půl roku později v policejní zatýkání. Jak je ještě v živé paměti, David Rath si z domu Pancové a Kotta odnášel krabici se sedmi miliony korun.

Že jim může Procházkovo svědectví uškodit, si obžalované trio uvědomovalo už na konci roku 2011. Tehdy odposlechy zachytily, že Kott s Pancovou přemýšleli, jak jej zastrašit. „Bylo by dobré na něj trochu přitlačit,“ prohlásil Kott a dodal: "Já neprahnu po tom mu uříznout hlavu. To zas takový sadista nejsem."

Čelí výhrůžkám

Procházka v obsáhlém interview popsal, že se cítil a cítí v ohrožení. "Dostal jsem MMS zprávu od lidí velmi úzce napojených na firmu ML Compet (administrovala tendr na opravu zámku - pozn. red), kde je moje osoba vyobrazena jako terč, na který střílí osoby v černých uniformách. Bylo nám poškozeno auto. Někdo hodil zápalnou láhev na rodinný domek, který mám po rodičích. Obdržel jsem informaci, že určití advokáti rozeslali dopis mým bývalým právníkům, aby na mě poskytli kompromitující materiály. Dehonestace firmy a pokusy o její ekonomickou likvidaci se dějí dodnes," řekl Procházka.

Rath označil Procházkovo svědectví za nesmyslné. "Zajímavé je, že vypovídal dvakrát před policií, ale nehovořil o tom. Při první výpovědi jasně řekl, že neví o tom, že bych o Buštěhradu komunikoval s Kottem," prohlásil Rath, jemuž podle obžaloby hrozí až dvanáct let vězení. Lidovky.cz žádaly o reakci i advokáta Kotta a Pancové. Bezvýsledně. Pár z Rudné svou obhajobu přitom postavil na větě, že "skutky se neodehrály tak, jak uvádí obžaloba".

Proces s Davidem Rathem a další desítkou obžalovaných podnikatelů a manažerů je naplánován do září.

Celý exkluzivní rozhovor s projektantem Vladislavem Procházkou čtěte ZDE..


Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat