Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chtěli jsme peníze na školku, a nic. Je v tom lobby

Česko

KRITIZUJE DOTACE

Peníze dostaly především obce, které mají komunistické či sociálnědemokratické vedení, tvrdí Bohumil Stibal, starosta Všeradic na Berounsku, které v dotačním klání neuspěly.

* LN Vadí vám, jak krajská komise peníze z Fondu pro rozvoj obcí a měst rozdělila?

Vadí. Nic s tím ale nenaděláte. Funguje tam prostě lobby. Když máte komisi, kde jsou tři komunisti, sedm sociálních demokratů a jeden zástupce ODS, tak se nemůžete divit, že se pak radují především obce, které mají komunistické či sociálnědemokratické vedení. Navíc mě fascinuje, že nějaké obce dostanou na silnice a podobné nesmysly, a my na školku ne. Přitom všude jsou školky přeplněné. Ty maminky u nás prostě musí někam dávat své děti.

* LN Co vám vadí na systému rozdělování dotací?

Především to, že nemáte šanci zjistit důvod, proč jste neuspěli. Celý systém rozdělování dotací je špatný. Neříkám, že za ODS bylo všechno bez problémů, ale každá obec alespoň něco dostala. U nás to vycházelo na zhruba 100 tisíc korun. Mohli jsme s tou částkou počítat. Kdežto teď nevíte nic. Buď peníze dostanete, nebo ne. A já tvrdím, že pokud nemáte na radnici komunisty nebo sociální demokraty, máte podstatně menší šanci na peníze dosáhnout.

* LN Obce, které uspěly, argumentovaly především tím, že měly žádost dobře připravenou a o svou věc už žádaly dlouho...

To je holý nesmysl. Zaměstnankyně mé vlastní firmy dávala tři stejné žádosti. Jednu na všeradickou školku, druhou na školku do Svinař a poslední na kulturní dům do Rpet. Všechny žádosti byly stejné a uspěly jen Rpety.

* LN Někteří nespokojení starostové se bojí proti vedení kraje cokoli říct. Opravdu v kraji panuje atmosféra strachu?

Ano. Vím to z debat s ostatními starosty. Všichni jsou naštvaní, ale bojí se promluvit. Mají strach, že když něco řeknou, tak se dostanou na listinu pana Ratha a naprosto skončí. Já si říkám, že když budou všichni držet pusu, tak se nikdy nic nezmění.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...