Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chvalovskému hrozí za podvody deset let

Česko

  19:45
PRAHA - Závěrečnými návrhy státního zástupce, advokátů i obžalovaných se ke konci nachýlil proces s bývalým šéfem Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františkem Chvalovským a dalšími čtyřmi muži. Státní zástupce je viní z úvěrových podvodů z konce 90. let.

František Chvalovský u pondělního soudu foto: ČTK

Z Komerční banky (KB) údajně díky nepravdivým informacím vylákali v přepočtu celkem téměř 1,5 miliardy korun. Žalobce navrhl Městskému soudu v Praze, aby Chvalovskému uložil trest při horní hranici trestní sazby, která činí pět až deset let vězení. Bývalý šéf ČMFS vinu odmítá a požaduje zproštění obžaloby v plném rozsahu. Rozhodnutí padne 28. června.

Obžalobě vedle bývalého šéfa ČMFS a funkcionáře a sponzora fotbalového klubu Chmel Blšany Chvalovského čelí další čtyři představitelé několika společností - Ladislav Filip, Zdeněk Mezera, Miloslav Brodacký a Petr Francl. Podle spisu jde o představitele různých firem, které byly personálně a majetkové propojené.

Čtveřice vinu odmítá
Státní zástupce Miroslav Pecka navrhl prvoinstančnímu senátu, aby i je uznal vinnými z úvěrového podvodu a vyměřil jim trest v polovině sazby, tedy kolem sedmi až osmi let. Čtveřice stejně jako Chvalovský vinu odmítla. I jejich advokáti soudu navrhli, aby je obžaloby zprostil.

František Chvalovský u soudu

"Necítím se vinen ze žádného skutku předkládaného obžalobou," řekl trestnímu senátu Chvalovský. Filip mimo jiné zdůraznil, že není "žádný tunelář". "Necítím se ve smyslu obžaloby vinen. Nikdy jsem nepřipravoval žádný podvod," uvedl. "Za svůj dosavadní život jsem udělal spoustu chybných rozhodnutí, ale nikdy jsem nikoho nepodvedl," prohlásil zase Mezera.

"Žádného trestného činu jsem se nedopustil, žádného podvodu jsem se nedopustil," doplnil je Francl.

Podezřelé půjčky
Obžaloba muže viní z toho, že v letech 1998 až 1999 podali za různé společnosti u KB žádosti o financování obchodů. Spis popisuje několik skutků. Muži před bankou údajně předstírali, že peníze půjdou například na nákup zboží, masa nebo chmele, a jeho vývoz do zahraničí. V jednom případě měly být peníze údajně určeny na zaplacení přípravných prací souvisejících s výstavbou obytného komplexu v pražském Střížkově.

František Chvalovský

Půjčené finance ale podle obžaloby použili úplně jinak, především na splácení předchozích dluhů. Ty podle spisu vznikly například při předchozím financování jejich obchodů Komerční bankou, část peněz z úvěrů podle obžaloby putovala i jiným věřitelům. Na úvěrových podvodech měli podle žalobce podíl také zaměstnanci KB.

Pro svou potřebu
Několik skutků mají podle Pecky na svědomí Mezera s Brodackým, v dalších několika případech se podle něho provinil Francl, několik skutků úvěrového podvodu klade žalobce za vinu dvojici Chvalovský - Filip. Exšéf ČMFS se prý v jednom případě provinil sám. Chvalovský se podle Pecky od ostatních obžalovaných odlišuje tím, že část peněz - přes 27 milionů - použil na soukromé potřeby.

Podle Pecky se při hlavním líčení potvrdilo, že pět mužů se dopustilo jednání, které jim obžaloba klade za vinu. V žádostech o poskytnutí financí podle něho muži uvedli nepravdivé informace a bance zamlčeli, že peníze nemají v úmyslu použít deklarovaným způsobem. "Ve všech projednávaných případech k poskytnutí úvěrových prostředků došlo, ale ani v jednom z nich nebyly použity na sjednaný účel," řekl Pecka.

Žalobce se s obhajobou neshoduje především v tom, zda šlo opravdu o úvěry, nebo o jiný druh financování. Pecka uvedl, že obsah dohod o poskytnutí financí odpovídal úvěrovým smlouvám, o úvěrové smlouvy šlo i podle zmocněnce KB. Obhajoba s tím ale nesouhlasí. Šlo prý o jiný druh financování - o odkup budoucí pohledávky, v tomto případě za odběrateli zboží. Obhájci řekli, že jde o běžný druh obchodu, u kterého nejsou poskytované finance vázány účelem použití, a příjemce tak s nimi může nakládat, jak chce.

Obhájce Chvalovského odmítl i to, že by exšéf ČMFS použil část peněz pro svou potřebu. Prý šlo o finance, které předtím vložil do jedné z firem, a pouze si je vzal zpět. Advokáti odmítli i napojení Chvalovského a spol. na některé zaměstnance KB nebo to, že by obžalovaní bance předložili nepravdivé údaje. Obhájci ve svých závěrečných návrzích kritizovali i postup policie a státního zastupitelství v přípravném řízení.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...

Mohlo by vás zajímat