Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Čína oslabuje USA aspoň přes hackery

USA

  18:49
PRAHA - Čína za Amerikou velice zaostává a další desítky let zaostávat bude. Proto sází na špionáž a hackerské útoky, říká bezpečnostní expert londýnského institutu CER Tomáš Valášek v rozhovoru pro středeční Lidové noviny.
hacking (ilustrační foto)

hacking (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Čínským hackerům se nejnovějších zpráv podařilo napadnout dobře chráněnou vnitřní síť Pentagonu. Dá se vůbec podobným cíleným útokům zabránit?

Nesoustředil bych se příliš na fakt, že byla napadnuta síť Pentagonu. Těch sítí je víc a ta napadnutá není nijak zvlášť chráněná. Nebylo to nic, co by používali pro vojenskou komunikaci. Jednalo se jen o síť používanou kanceláří ministra obrany, v podstatě administrativní záležitost. Z hlediska oslabení americké obrany to nebylo nijak důležité. Šlo o testování americké obrany a možností, jak ji napadnout. Navíc bych řekl, že to byl z hlediska čínských hackerů neúspěch, protože se odhalili a Američané teď už vědí, čeho jsou schopni.



Další podrobnosti
o útoků hackerů na Pentagon
si přečtěte v zítřejším vydání deníku


Co bylo tedy cílem útoku čínských hackerů?

Když se lidé baví o kyberterorismu většinou si představí scifi scénáře jako na dálku odpalované jaderné zbraně, přeměnu počítačů ve zbraně apod. Číňané dělají něco jiného. Za prvé jim jde o starou dobrou špionáž a za druhé o sledování vnitřní komunikace Američanů a sondování možností jejího narušení. Mimochodem, na povrch také vyplavala jedna zajímavá věc. A sice, že Američané už automaticky předpokládají, že je jejich komunikace odposlouchávána. Dokonce mají zakázáno používat komunikátory BlackBerry v Číně.

Číňanům jde o to, aby přes počítače dokázali otupit americký vojenský potenciál. Číňané velmi dobře vědí, že nemají ani rozpočet, ani zbraně, ani lidi na to, aby se mohli takové velmoci jako je Amerika přímo postavit. A také to, že je nebudou mít v dohledné době. Z toho vyplývá druhá možnost – oslabit Ameriku. Když ji nemůžeme doběhnout, aspoň ji přibrzdíme. A přesně na tom pracují v posledních letech. Hledají slabiny v počítačových systémech, aby mohli zabránit třeba komunikaci, navigaci.

Vyřazení sítě Pentagonu z provozu není prvním úspěšným útokem čínských hackerů. Má je, zejména ty ve službách čínské armády, proto Západ považovat za hrozbu?

Napadení počítačové sítě, tzv. hacking není vojenskou silou. A v této oblasti jsou Číňané na úplně stejné úrovni jako jakákoliv západní země. Nesmíme zapomínat, že desetitisíce Číňanů studují na Kalifornské univerzitě, na univerzitě v San Diegu, pracují pro Google... A mnoho z nich se potom vrací do Číny. Jinými slovy Čína má úžasnou zásobárnu lidí, kteří mají počítačové schopnosti na úrovni Američanů.

O čínských nebo ruských hackerech se hodně mluví. Na podobné, ne-li vyšší úrovni „počítačové gramotnosti“ jsou ale i Indové. Proč není nic slyšet o indických hackerech?

Jednou z možností je, že si Číňané udělali a analýzu a došli k závěru, že kvůli Tchaj-wanu je pro ně důležité umět proniknout do sítí v Americe. A když udělala podobný rozbor Indie, dospěla k rozhodnutí, že nic takového nepotřebuje. Že jejím úhlavním nepřítelem je Pákistán a hackeři mohou těžko napadnout chlapíky s kalašnikovy v jeskyních. Proto mají o takové technologie menší zájem.

Čína je často obviňována z průmyslové špionáže. Dá se říct, že Čína úspěšně využívá tuhle zkratku, aby dohnala Ameriku?

Číňané jsou v mnoha ohledech až překvapivě pomalí. Třeba v leteckém průmyslu. Vždyť vlastně až teď vyvinuli stíhačku J-10, což je okopírovaná americká F-16, tedy více než třicet let staré letadlo. Je neuvěřitelné, že s takovými penězi a s takovým množstvím talentů stále tak zaostávají. Ale čínští komunisti si to uvědomují, vědí, že na průmyslové úrovni nebudou moci Spojeným státům alespoň dalších třicet let konkurovat a je tedy lepší vzít to zkratkou.

Je možné, že za útokem nebyla čínská armáda? Že byl jen zamaskován, aby to tak vypadalo?

To je každopádně čínská obrana. V současnosti není problém, aby hackeři útok zamaskovali třeba tzv. trojskými koni tak, aby se zdálo, že přišel z úplně jiných počítačů. Třeba z těch vládních nebo z počítačů tisíců lidí, kteří o tom nemají ani tušení. Takže ano, je možné, že do toho byla čínská vláda zavlečena. Ale americká pozice zní: Ne, v Číně tohle možné není.  Čínští komunisté se internetu bojí, velmi pečlivě ho sledují, cenzurují ho a regulují, proto se jim nemůže stát, aby nevěděli, co se děje na vládních počítačích. Ale to je argument proti argumentu.