Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čína vydírá těžaře zatčeným manažerem

Česko

PEKING Čínská vláda chce změnit světový trh se železnou rudou, po trhu s ropou druhý největší surovinový trh. K nátlaku na velké těžební společnosti přitom používá i policii a soudy. Tento týden čínské úřady oznámily, že předají prokurátorovi případ čtyř pracovníků druhé největší firmy v oboru, britsko-australské společnosti Rio Tinto, zadržených loni v létě.

Prokurátor rozhodne, zda Stern Hu, šéf operací Ria Tinta v Číně, a jeho tři kolegové půjdou před soud a za co. Zřejmě půjde o obvinění z podplácení a snahy zmocnit se obchodního tajemství. Čína zatím rozhodnutí o osudu zadržených odkládá. Proti zadržování Hua, který má australské občanství, protestovali někteří australští ministři.

Cena železné rudy byla od šedesátých let tradičně určována podle první dlouhodobé smlouvy, kterou uzavře jedna ze tří světových společností – brazilská Vale, Rio Tinto nebo australský BHP Billiton – s jedním ze svých velkých odběratelů, většinou v Japonsku nebo Jižní Koreji. Podle této smlouvy pak uzavřely kontrakty za podobnou cenu i další společnosti se svými zákazníky. Systém léta zaručoval stálé pomalu rostoucí ceny bez velkých výkyvů. Jenže pak začala růst strmě čínská poptávka po oceli. Mezi léty 2002 a 2008 stouply tím pádem ceny rudy čtyřnásobně.

Zmonopolizovat nebo koupit Čína se tomu rozhodla udělat přítrž a v minulém roce se pokusila sjednotit svůj ocelářský průmysl do Čínské asociace oceli a železa. Monopolní asociace reprezentující odběratele spotřebovávající šedesát procent světové produkce železné rudy měla podle plánu čínské vlády dosáhnout snížení cen o 40 %. Neuspěla. Některé čínské společnosti totiž začaly vyjednávat s dodavateli mimo asociaci a část železné rudy pak čínské ocelárny musely nakupovat za okamžité ceny na světovém trhu. To dodavatelům naopak umožnilo častěji zvyšovat ceny.

Současně se Čína pokusila získat vliv přímo v jednom z dodavatelů, v Riu Tintu. Státní společnost Chinalco, zabývající se jinak těžbou a zpracováním hliníku, koupila v roce 2008 okolo devíti procent akcií Ria Tinta. Loni se pokusila zvýšit svůj podíl na dvojnásobek, aby získala ve firmě větší vliv. Riu Tintu měla dohoda přinést hotovost na další rozvoj dolů. Jenže vedení Ria Tinta v červnu loňského roku plánovaný obchod zrušilo a raději se dohodlo se svým konkurentem BHP Billiton na společném postupu při rozšiřování dolů v australské oblasti Pilbara. Riu Tintu to umožní zvýšit svoji produkci železné rudy minimálně o třetinu. Australská veřejnost a politici, kteří obávají vzrůstu čínské síly, to přivítali. Není obchod, zatkneme ředitele O měsíc později byl v Číně zadržen šéf tamní pobočky Ria Tinta Stern Hu. Podle policie byly v jeho kanceláři nalezeny údaje o prodejních a nákupních cenách několika čínských oceláren. Původně byl Hu obviněn ze špionáže.

Později bylo prý vyšetřování zaměřeno na úplatkářství a odcizení dat podléhajících obchodnímu tajemství. V tomto případě obviněným hrozí „jen“ sedm let vězení, nikoliv trest smrti jako u špionáže.

Vyšetřování případu se přitom vleče déle, než je v Číně obvyklé. Přiznává to i článek ve včerejším vydání listu China Daily, který je často používán čínským vedením k tlumočení vzkazů Západu.

Podle listu může dokonce Čína v případě, že Hu bude uznán vinným, požadovat po Riu Tintu náhradu způsobené škody. Už loni se objevily zprávy, že škoda údajně několikanásobně přesahuje roční zisk Ria Tinta. Článek, který jinak tvrdí, že případem nebudou narušeny vztahy s Austrálií, se dá vykládat i jako uklidňování Australanů a hrozba společnosti Rio Tinto.

Jenže jak uvádí včerejší vydání listu Financial Times, firmy Vale, Rio Tinto a BHP Billiton už začaly jednat s japonskými zákazníky o dlouhodobých smlouvách. Chtějí Číňany postavit před hotovou věc s tím, že mají určující dohodu o ceně a dále jednat nebudou. Navíc nikdo z manažerů těžebních firem nechce jet do Číny jednat. „Pokud jde o mne, (čínští vyjednávači) mohou přijet do Austrálie, pokud chtějí jednat,“ řekl Financial Times jeden z firemních manažerů.

***

Těžaři

Podle loňského žebříčku časopisu Forbes je britsko-australská firma Rio Tinto čtvrtou největší veřejně obchodovanou těžařskou společností na světě. Je druhým největším světovým producentem železné rudy. Kromě toho těží například diamanty, měď, uhlí, bauxit, uran a zlato. Má okolo 35 tisíc zaměstnanců, většinu z nich v Austrálii a v Kanadě. V roce 2008 měla čistý zisk přes 4,6 miliardy dolarů.

Autor: