28. března 2016 13:50, aktualizováno  20:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezidenti v Lánech odložili kravaty a zasadili pamětní strom. Návštěvu provází protesty

Miloš Zeman přivítal Si Ťin-pchinga na zámku v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman přivítal Si Ťin-pchinga na zámku v Lánech. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Na třídenní návštěvu České republiky přicestoval čínský prezident Si Ťin-pching, jeho pondělní program se nesl v neformálním duchu. Na programu měl setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Pozornost tak budily spíše protestní akce lidí upozorňujících na porušování lidských práv v Číně, provázené v některých případech střety se stoupenci prezidenta komunistické Číny. Policie zadržela několik lidí, kteří se pokoušeli vyměnit čínské vlajky na sloupech veřejného osvětlení v Evropské ulici mezi letištěm a centrem za tibetské.

Letadlo s čínskou delegací, které nad Českem doprovázely dva stíhací gripeny české armády, přistálo v Praze zhruba dvě hodiny po poledni. Na Letišti Václava Havla přivítal Si Ťin-pchinga ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Prezidentská kolona následně zamířila do hotelu Hilton. Na nedalekém Hlávkově mostě vítalo delegaci asi 150 lidí, převážně Číňanů s vlajkami, transparenty, bubny a mávátky. Tyto akce podle Hospodářských novin organizuje čínské velvyslanectví.

Z hotelu Hilton odjel Si Ťin-pching na zámek v Lánech, kde ho uvítal prezident Miloš Zeman. Oba politici zasadili v zámeckém parku pamětní strom, vyměnili si dary a čínský prezident se zapsal do zámecké pamětní knihy. Zeman se Si Ťin-pchingem rovněž povečeřeli. Si Ťin-pching je prvním prezidentem, kterého Zeman do letního sídla českých prezidentů pozval.

Čínského prezidenta v Praze uvítaly také české a čínské vlajky, které na trase z letiště k Hradu nechala vyvěsit Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Několik lidí se v pondělí pokusilo pár čínských vlajek vyměnit za tibetské. Pražská policie při tom dvanáct z nich zadržela pro podezření z přestupku. Událost provázela potyčka mezi Číňany připravenými přivítat prezidenta, aktivisty i kolemjdoucími koledníky.

Výměna názorů mezi Číňany a lidmi, kteří demonstrovali na podporu Tibetu, se odehrála i v parku u Evropské třídy. Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla tam umístil mobilní billboard s tibetským dalajlamou, bývalým prezidentem Václavem Havlem a nápisem „Tady jsou doma tito pánové“. Před průjezdem prezidentské kolony se ale před billboardem shromáždilo několik desítek Číňanů, kteří pohled na plakát zakryli čínskými vlajkami.

Ještě k potyčce (incidentu) na Evropské (video)Došlo k ní po odvezení aktivistů s tibetskými vlajkami antony. Celou...

Posted by Petr Suda on Monday, 28 March 2016

Už několik hodin před příletem čínské delegace do Prahy vzbudil pozornost prezident Zeman, který v čínské televizi kritizoval politiku minulé české vlády vůči Číně. Podle Zemana kabinet podléhal tlaku USA a Evropské unie, takže česko-čínské vztahy byly velmi špatné. „Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země,“ řekl televizi CCTV Zeman.

Na výrok hlavy státu ostře reagoval mimo jiné předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS) ministrem financí. „Česká republika je součástí Evropské unie, tudíž Evropská unie není něco, co nás může tlačit zvenčí, USA je náš partner v rámci NATO. Výrok hlavy státu tak v podstatě odmítá dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politiku České republiky,“ řekl Kalousek.

Čínský a český prezident společně v lánské oboře zasadili pamětní strom, jinan...
Miloš Zeman přivítal Si Ťin-pchinga na zámku v Lánech.

Proti Zemanovým slovům se ohradil i Nečas. „Byla to vláda pod mým vedením, která zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně,“ uvedl. Českého prezidenta se naopak zastal například ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, podle kterého jde Zemanovi o restart česko-čínských vztahů.

Hlavní program návštěvy čínského prezidenta je naplánován na úterý. Na Pražském hradě bude oficiálně jednat se Zemanem a v Lichtenštejnském paláci setká se i dalšími nejvyššími ústavními činiteli. Ve středu se prezidenti obou států zúčastní ekonomického fóra na Žofíně.

ČTK, Lidovky.cz