Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čínský způsob boje - útok po síti

Česko

Válka v kyberprostoru - Čínská armáda se pokusila získat data z počítačové sítě Pentagonu

Čínská vláda prý informacemi, které získává s pomocí hackerů, kompenzuje nedostatek špionážních zpráv přímo z terénu.

WASHINGTON/ PRAHA Severní Korea diktátora Kim Čong-ila musí mít snad jen jeden jediný laptop, zhodnotil nedávno posměšně slabou technologickou úroveň KLDR plukovník amerického letectva Robert Elder. Úsměv na rtech ale Američanům tuhne v případě Číny. Ta se do systémů americké obrany či tajných služeb snaží podle listu Financial Times dostat ve stovkách případů denně a jak ukázal červnový útok, její snahy jsou úspěšné.

Nejde přitom jen o USA. Číňané se měli stejně vynalézavě dostat i do systému německé vlády. Německý časopis Der Spiegel napsal, že se čínští hackeři dostali do počítače kancléřky Angely Merkelové. Časopis přitom naznačil, že i za tímto útokem zřejmě stála čínská armáda, která se do počítače Merkelové nabourala programem s příhodným názvem Trojský kůň. Čínský premiér Wen Ťia-pao nad touto aférou vyjádřil „velké znepokojení“. V souladu s dalšími pekingskými vládci ale útoky v kyberprostoru označil za kriminální čin. „Čínská vláda je proti těmto kriminálním aktivitám a jakékoli pronikání do počítačových systémů zakazuje,“ uvedlo nedávno čínské ministerstvo zahraničí. Peking se zároveň staví do role oběti. Faktem je, že„říše středu“ rovněž čelí tisícům útoků v kyberprostoru. Není přitom tajemstvím, že americké tajné služby monitorují čínské vládní nebo armádní systémy.

Poslední čínské útoky jsou ale podle Američanů nebezpečné, protože dokáží oslabit systém národní obrany. Obavy jsou o to větší, že by se do citlivých systémů mohli dostat i členové teroristických skupin a napadnout finanční, telekomunikační či energetický sektor a ochromit tak hospodářství dané země. CIA před necelými třemi lety varovala před „masivním čínským kyber útokem“, který vedle jednotlivých osob či skupin hackerů mohla provést i čínská vláda. Podle některých amerických expertů Peking útoky v kyberprostoru kompenzuje nedostatek informací, které by čínští vládci chtěli získávat od špionů přímo na území USA.

Souboj na síti se nevede jen mezi vládami, ale rovněž na poli „vlasteneckých hackerů“. Zřejmě nejznámější „válka v kyberprostoru“ mezi čínskými a americkými hackery se odehrála před šesti lety poté, co se nešťastnou náhodou srazilo americké špionážní letadlo s čínským bojovým letounem. Čínský pilot zahynul, což mezi hackery v Číně vyvolalo bouři nevole. Zaútočili na systémy amerických institucí včetně Bílého domu, zpravodajské stanice CNN nebo webu Yahoo. Čínští hackeři, kteří tvrdí, že pracují nezávisle na vládě, zároveň obviňovali své americké protějšky z toho, že na weby čínských společností umisťují pornografické materiály.

Hackeři z pevninské Číny navíc odsuzují americkou hegemonii a volají po sjednocení země s ostrovním Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou odpadlickou provincii. Tchajwanci zase Peking léta obviňují ze snah proniknout do jejich bezpečnostních systémů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!