2. května 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V církvi jsou tendence umlčovat oběti, tvrdí kostelnice, kterou farář nutil k sexu. Podívejte se na dokument

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 49Diskuse

PRAHA Měl duchovně doprovázet zasvěcené panny. To jsou ženy, které zasvětily život Bohu jako řádové sestry v civilním světě. Realita ale byla podle výpovědi kostelnice jiná. Farář Erik T. ji měl čtyřikrát znásilnit. „Nedokázala jsem se bránit, měla jsem úplně ztuhlé tělo,“ říká Petra P. v dokumentu autorské dvojice Šárky Kabátové a Ondřeje Boja ze serveru Lidovky.cz. Ten měl premiéru minulý čtvrtek v rámci festivalu Academia Film Olomouc.

O události ve svém životě, kvůli níž trpí těžkou posttraumatickou stresovou poruchou, dokázala bývalá kostelnice Petra P. (redakce kvůli citlivé povaze kauzy nezveřejňuje celou identitu oběti - pozn. red.) veřejně promluvit až po letech. Inspirací jí prý byla mimo jiné kauza Me Too.

Při vyprávění se chvěje, někdy dostává takzvané flashbacky, tedy nepříjemné stavy, které navozují pocit, jakoby se v minulosti prožitá situace či tragická událost znovu opakovala.

Dokument s názvem Kostelnice, který natočila autorská dvojice Šárka Kabátová a Ondřej Bojo a jenž měl premiéru ve čtvrtek 26. dubna v rámci mezinárodního filmového festivalu Academia Film Olomouc, přibližuje okolnosti sexuálního nátlaku ze strany bývalého faráře Erika T. Ten si momentálně odpykává svůj trest ve věznici s dozorem.

Svou vinu za činy, ke kterým docházelo v průběhu roku 2013, dnes již bývalý farář římskokatolické církve popírá. Přesto odmítl Erik T. v dokumentu věnujícím se jedné z větví sexuální kauzy vystoupit.

Po výměně několika dopisů s autory snímku zůstal u názoru, že se k výpovědi oběti nechce vyjadřovat. Autorům pak pouze zaslal svou ústavní stížnost, v níž si stěžuje na průběh soudního procesu a na údajně lživou výpověď oběti.

Pustila jsem ho do bytu čtyřikrát

Petra P. vypráví o tom, proč nedokázala zabránit nežádoucímu jednání údajně manipulativního duchovního, který ji podle soudu pod nátlakem přiměl k sexuálnímu styku. V jejím bytě. A to opakovaně.

ZNÁTE PODOBNÉ KAUZY?

Zažili jste nebo znáte podobné případy související se sexuálním násilím v církvi? Napiše na e-mail autorky dokumentu sarka.kabatova@lidovky.cz. 

Podle soudu využíval toho, že vystupuje z pozice kněze. „Nedokázala jsem se bránit, což dnes vůbec nedokážu pochopit,“ líčí události Petra P., která většinu svého života obětovala církvi. „Hrozně, hrozně jsem se styděla, že jsem v rámci sexuálního násilí zažila orgasmus,“ dodává.

Po nepříjemných zkušenostech Petra P. na církev zanevřela. Nikdo jí prý nedokázal pomoci. Nyní se učí žít znovu a lépe, jak sama říká. „V církvi jsou tendence umlčovat oběti sexuálního násilí. Hlavně, aby se o tom nedozvěděla veřejnost,“ tvrdí před kamerou. 

Duchovnímu Erikovi T. původně hrozilo až deset let ve vězení, soud nakonec v roce 2016 vyřkl verdikt o tříletém trestu. Uložil mu navíc pětiletý zákaz činnosti či profese, při nichž by se setkával s dětmi či mladistvými. Na konci dubna tohoto roku by měl být bývalý farář propuštěn z vězení na svobodu.

  • 49Diskuse


Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky