2. června 2019 15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Čísla nesedí‘. Ministerstvo a žalobci se neshodnou na statistice o úspěšnosti

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a nejvyšší státní zástupce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a nejvyšší státní zástupce... | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo spravedlnosti a nejvyšší státní zástupce mají rozdílné statistiky o úspěšnosti vrchních žalobců. Podle ministerstva bylo v posledních letech zproštěno až 28 procent obviněných, podle zjištění nejvyššího státního zástupce 14,5 procenta. Údaje dnes v České televizi uvedli náměstek ministryně Jeroným Tejc a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj je statistika ministerstva nepravdivá a „čísla nesedí“.

O úspěšnosti státních zástupců před nedávnem mluvila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) na semináři o nezávislosti státních zastupitelství ve Sněmovně.

Podle Zemana analýza vrchního zastupitelství s porovnáním jednotlivých případů ukázala, že se „zřejmě špatně vykazuje“ kolonka zproštěné věci úplně a částečně. „Od roku 2011 do roku 2018 bylo rozhodnuto ve věci 366 osob, z nichž 53 bylo zproštěno. Dostáváme se k údaji 14,5 procenta, jsme přesně na půlce. Obávám se, že statistika (ministerstva) je nepravdivá,“ uvedl Zeman.

Podle statistik ministerstva okresní státní zástupci dovedou 95 procent případů k pravomocnému odsouzení, u vyšších zástupců pak podíl klesá. Zproštěno v posledních letech bývá deset až 28 procent obviněných. 

„Nejsou to čísla, která bychom si vycucali na ministerstvu spravedlnosti z prstu. Vycházíme ze statistických listů trestních soudů. I pokud by byl 15 procent průměr neúspěchu vrchních státních zástupců při obžalobách, více než každý desátý, který je pohnán k soudu státním zastupitelstvím, odchází od soudu pravomocně nevinný,“ uvedl Tejc.

Každá statistika se dá posuzovat z více pohledů, připustil náměstek. Záleží na výchozích hodnotách. Tejc uvedl, že vrchní zastupitelství řeší mnohem méně případů než okresní, kauzy jsou ale složitější.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...