Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Benešová pošle novelu o státních zástupcích k připomínkám. Chce také pomoci přeplněným věznicím

Česko

  16:47aktualizováno  17:35
Praha - Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) pošle do připomínkového řízení novelu o funkčních obdobích státních zástupců. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce jednat o různých přechodných obdobích tak, aby nebyli vyměněni všichni krajští státní zástupci najednou, řada z nich totiž byla jmenována ve stejné době.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vpravo) vystoupili na briefingu v Praze. foto: ČTK

„Uvidíme, jaké budou připomínky a jak to projde sněmovnou,“ odkázala Benešová k diskusi, kterou ještě čeká. Zeman se chystá připomínkovat nastavení přechodného období. Upozornil, že plánovaná změna se netýká pouze nejvyššího státního zástupce. „Podíváme se na to podle toho, jak nastupovali jednotliví krajští státní zástupci do funkcí, máme sedm z osmi z roku 2011,“ uvedl. Dodal, že by nebylo dobré vyměnit všechny během jednoho nebo dvou let.

Vládní návrh, který připravil Benešové předchůdce Jan Kněžínek (za ANO), předpokládá dvouleté přechodné funkční období pro nejvyššího státního zástupce, tříleté pro vrchní státní zástupce a tříleté až sedmileté pro vedoucí nižších stupňů státních zastupitelství. Přesoutěžení všech vedoucích státních zástupců by podle autorů návrhu spadalo do funkčního období příští a přespříští vlády, zopakovala v pátek Benešová, která po nástupu do funkce sklidila kritiku za plánované změny v justici.

Zeman se zavedením funkčních období souhlasí. V pátek uvedl, že vítá i zjednodušení soustavy státních zastupitelství a soudů na tři stupně. Benešová chce připravit analýzu současného stavu a vypracovat podklady pro budoucího ministra, aby reformu stihl provést. „Reformu, znovu zdůrazňuji, nebudu dělat já. Mám jen dva roky a něco, to bych ani nestihla,“ připomněla délku svého funkčního období.

Se Zemanem v pátek ministryně probrala i požadavek na zvýšení počtu čekatelů na funkci státních zástupců. Mnoho jich totiž podle Zemana bude brzo odcházet do důchodu.„Shodli jsme se na tom, že pro Českou republiku je luxus mít čtyři úrovně,“ uvedl Zeman. Variant řešení je podle něho více od rušení vrchních po slučování okresních zastupitelství. Benešová chce, aby na návrhu začala pracovat zvláštní komise. Věc prodiskutuje 10. a 11. června s předsedy krajských soudů.

Nástup Benešové do funkce bezprostředně po návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo a její výroky o plánovaných změnách v justici vyvolaly kritiku a vlnu demonstrací. Další je svolána na příští týden. Ministryně to v pátek nechtěla komentovat. Řekla jen, že nemá čas to vnímat a že se s tím naučila žít.

Přeplněné věznice v Česku

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chtějí také řešit přeplněnost věznic v Česku. Pomoci by mohlo například větší využívání peněžitých trestů nebo elektronických náramků. Na páteční schůzce spolu diskutovali také o kritériích podmínečného propouštění a dalších mechanismech, jak odlehčit věznicím. Zeman novinářům řekl, že v létě bude hotová speciální zpráva o řešení tohoto problému.

„Tato zpráva nám ukáže víc a můžeme v tomto směru činit další kroky,“ uvedla Benešová. Ve sněmovně je nyní vládní novela, která předpokládá častější ukládání peněžitých trestů. Soudy stále neukládají peněžité tresty podle ministerstva dostatečně. Mohly by přitom nahrazovat zejména krátkodobé tresty vězení, mohou ale pomoci i v boji se závažnou hospodářskou kriminalitou.

Česko patří v rámci Evropy k zemím, kde je v přepočtu na množství obyvatel nejvíce vězňů a jejich tresty patří ve srovnání se čtyřmi desítkami dalších států k těm nejdelším. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou v dubnu zveřejnila Rada Evropy. V roce 2018 bylo v českých věznicích 209 lidí na 100 000 obyvatel, zatímco průměr 44 sledovaných zemí je 103 vězňů na 100 000 obyvatel. Česko je v tomto ohledu na šestém místě za Ruskem, Gruzií, Ázerbájdžánem, Litvou a Moldavskem. Počet vězňů v ČR přitom v posledních letech kontinuálně roste: ještě v roce 2015 jich bylo 198 na 100 000 obyvatel.

Vzhledem k počtu uvězněných lidí trpí Česko i přeplněností věznic, když na 100 míst ve věznicích loni připadalo 106 vězňů. Větší přetlak ve věznicích zažívají jen v Severní Makedonii, Rumunsku, Francii, Itálii, Moldavsku, Srbsku a Portugalsku. Zároveň Česká republika patří ke státům, kde si vězni odpykávají v průměru nejdelší tresty.

Rozpočet ministerstva spravedlnosti se sníží asi o pět procent

  • Rozpočet ministerstva spravedlnosti bude pro příští rok krácen nejméně o pět procent. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) o tom v pátek informovala nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Po schůzce novinářům řekla, že šlo o jediný bod jednání, na kterém se se Zemanem neshodla.
  • "Na čem jsme se neshodli, jsou peníze, protože nám budou teď trochu očesávat. Takže požadavky nemohou být nesmyslné," uvedla Benešová. Reagovala na to, že Zeman před médii hovořil o žádosti posílit skupinu čekatelů, kteří mají nahradit státní zástupce odcházející do důchodu. Později ministryně upřesnila, že by měla přijít minimálně o pět procent rozpočtu, neuvedla ale, zda proti letošnímu roku, nebo proti výhledům pro příští rok.
  • Předchůdce Benešové na postu ministra Jan Kněžínek našel podle dřívějších výroků v rozpočtu pro rok 2020 zhruba miliardovou úsporu. Podle střednědobého výhledu rozpočtu měl mít resort příští rok výdaje přes 31,2 miliardy korun. Z hlediska personálních výdajů může ministerstvo ušetřit sedm až deset procent míst, řekl Kněžínek novinářům v březnu. Nemělo se to ale týkat zaměstnanců soudů a státních zastupitelství. Výdaje ministerstva na letošní rok budou činit podle posledních informací přes 30,2 miliardy.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat