Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Článek ‚Hitler-gentleman‘ se našel. Ale v Rudém právu a od jiného autora

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. | foto: MAFRA

PRAHA Článek nazvaný Hitler - gentleman vyšel, ale v Rudém právu, nikoli v Peroutkově Přítomnosti. Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko, píše sobotní Právo.

Článek s titulkem „Hitler-gentleman“ v té době skutečně vyšel, ale ne v Přítomnosti, jak tvrdil prezident Miloš Zeman, ale v Rudém právu. Článek navíc neoceňoval Hitlera, ale naopak odsuzoval útok agrárního deníku Venkov proti národním socialistům.

Článek našel historik Jan Galandauer během svého pátrání v archivu. „Na text jsem náhodou narazil už před několika měsíci v Národním archívu, když jsem bádal v pozůstalosti československého legionáře pana Vodičky,“ řekl historik.

„A jak jsem prověřoval zdroje, dostalo se mi do rukou Rudé právo z 24. února 1937. Nafotil jsem si text, jen pro zajímavost. Jenže s technikou moc neumím a snímek si kamsi založil,“ dodal.

Důvod k dalšímu hledání

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka je nález článku novým a zajímavým impulzem pro další pátrání. „Politiku agrárníků za druhé republiky a v počátcích protektorátu Ferdinand Peroutka podporoval. Viz třeba jeho článek ‚Nový poměr k Německu‘, kde píše k loajalitě k říši,“ uvedl Ovčáček. Na dotaz, jestli se prezident omluví, Ovčáček neodpověděl.

Ferdinanda Peroutku objímá jeho dcera Eva, matka Terezie Kaslové. (Zveřejněno...
Podle prezidenta byl novinář autorem článku „Hitler je gentleman“. Kaslová to...

Soud nařídil omluvu

Článek vyšel jako reakce na článek pravicového periodika Venkov, které otisklo text v Gentlemani a piráti, kde se popisuje atmosféra vojenského sjezdu v Berlíně očima československých legionářů, kteří na něj byli pozváni.

Soud nařídil v září Hradu omluvit se za tvrzení, že Ferdinand Peroutka je autorem článku Hitler je gentleman. Hrad se ovšem nemusí omlouvat za výroky prezidenta Miloše Zemana o Peroutkově fascinaci nacisty. Podle právníků Hradu se jedná o jejich vítězství.

Rozsudek pobouřil vnučku po Ferdinandu Peroutkovi Terezii Kaslovou. Ta s výrokem soudu nesouhlasí a připadá ji možná ještě mnohem více urážející, než výrok prezidenta. Rozhovor s Kaslovou si můžete přečíst zde.

Omluvu za dehonestující výroky musí Hrad Kaslové zaslat dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji musí po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách.

Omlouvat se bude Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Prezident pronesl výroky o Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici poté ale upozornili na to, že Peroutka zmíněný článek nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident nicméně trvá na tom, že text o Hitlerovi četl.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...