Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Článek ‚Hitler-gentleman‘ se našel. Ale v Rudém právu a od jiného autora

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. | foto: MAFRA

PRAHA Článek nazvaný Hitler - gentleman vyšel, ale v Rudém právu, nikoli v Peroutkově Přítomnosti. Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko, píše sobotní Právo.

Článek s titulkem „Hitler-gentleman“ v té době skutečně vyšel, ale ne v Přítomnosti, jak tvrdil prezident Miloš Zeman, ale v Rudém právu. Článek navíc neoceňoval Hitlera, ale naopak odsuzoval útok agrárního deníku Venkov proti národním socialistům.

Článek našel historik Jan Galandauer během svého pátrání v archivu. „Na text jsem náhodou narazil už před několika měsíci v Národním archívu, když jsem bádal v pozůstalosti československého legionáře pana Vodičky,“ řekl historik.

„A jak jsem prověřoval zdroje, dostalo se mi do rukou Rudé právo z 24. února 1937. Nafotil jsem si text, jen pro zajímavost. Jenže s technikou moc neumím a snímek si kamsi založil,“ dodal.

Důvod k dalšímu hledání

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka je nález článku novým a zajímavým impulzem pro další pátrání. „Politiku agrárníků za druhé republiky a v počátcích protektorátu Ferdinand Peroutka podporoval. Viz třeba jeho článek ‚Nový poměr k Německu‘, kde píše k loajalitě k říši,“ uvedl Ovčáček. Na dotaz, jestli se prezident omluví, Ovčáček neodpověděl.

Ferdinanda Peroutku objímá jeho dcera Eva, matka Terezie Kaslové. (Zveřejněno...
Podle prezidenta byl novinář autorem článku „Hitler je gentleman“. Kaslová to...

Soud nařídil omluvu

Článek vyšel jako reakce na článek pravicového periodika Venkov, které otisklo text v Gentlemani a piráti, kde se popisuje atmosféra vojenského sjezdu v Berlíně očima československých legionářů, kteří na něj byli pozváni.

Soud nařídil v září Hradu omluvit se za tvrzení, že Ferdinand Peroutka je autorem článku Hitler je gentleman. Hrad se ovšem nemusí omlouvat za výroky prezidenta Miloše Zemana o Peroutkově fascinaci nacisty. Podle právníků Hradu se jedná o jejich vítězství.

Rozsudek pobouřil vnučku po Ferdinandu Peroutkovi Terezii Kaslovou. Ta s výrokem soudu nesouhlasí a připadá ji možná ještě mnohem více urážející, než výrok prezidenta. Rozhovor s Kaslovou si můžete přečíst zde.

Omluvu za dehonestující výroky musí Hrad Kaslové zaslat dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji musí po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách.

Omlouvat se bude Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Prezident pronesl výroky o Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici poté ale upozornili na to, že Peroutka zmíněný článek nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident nicméně trvá na tom, že text o Hitlerovi četl.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....