Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Omluvu budu po Hradu vymáhat exekučně, rozhodla se Peroutkova vnučka

Česko

  13:14
PRAHA - Pražský hrad se za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky nebude omlouvat. Zatím. Kancelář prezidenta totiž proti pravomocnému rozsudku podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová hodlá proto omluvu vymáhat exekučně.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová. foto:  Dan Materna, MAFRA

„S mým právníkem, panem Vyskočilem, jsem konzultovala, že nemávneme rukou nad tím, že se neomluvili. Budeme omluvu vymáhat cestou exekuce,“ sdělila serveru Lidovky.cz Terezie Kaslová. „Mám právo obrátit se na soudního exekutora, aby splnění povinnosti vynutil opakovaně ukládanými pokutami, každou až do výše 100 tisíc korun,“ přiblížila postup.

Dále Peroutkova vnučka připravuje se svým právníkem dovolání k Nejvyššímu soudu, ve kterém napadne rozhodnutí, kterými odvolací soud změnil rozsudek soudu prvního stupně.

Omluvu může Peroutkova vnučka vymáhat exekučně, i když Hrad podal dovolání k nejvyššímu soudu. Exekutor by mohl omluvu podle pravomocného rozsudku vynucovat například pokutami, ty by platila Česká republika. O této možnosti mluvil i ústavní právník Jan Kysela.

Minulý pátek dostal Hrad písemné vyhotovení rozsudku a od té doby běžela kanceláři sedmidenní lhůta na omluvu. Podáním dovolání k nejvyššímu soudu se Hrad snaží omluvu ještě oddálit. „Kvůli otázce indemnity podáváme dovolání k Nejvyššímu soudu a logicky žádáme o odklad,“ sdělil serveru Lidovky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Hrad k tomuto kroku sáhl, neboť prý míní, že přenesení odpovědnosti z prezidenta na Českou republiku by mohlo být precedentem a proti Česku by mohla směřovat řada žalob. Odůvodnění soudu ale kancelář prezidenta nenapadá.

Vyjádření hradu

Kancelář prezidenta republiky se po pečlivé úvaze rozhodla podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v případu Ferdinanda Peroutky. Návrh obsahuje podnět k odložení vykonatelnosti a právní moci rozsudku Městského soudu v Praze v této věci ze dne 1. 9. 2016.
Kancelář prezidenta republiky, a to zdůrazňuje, nenapadá samotné odůvodnění soudu po věcné stránce ohledně hodnocení života a díla Ferdinanda Peroutky v letech 1938 – 1939, kdy toto odůvodnění považujeme za brilantní, avšak k tomuto zásadnímu kroku ji vede skutečnost možnosti precedentního přenosu odpovědnosti prezidenta republiky za jeho výroky na Českou republiku, reprezentovanou právě Kanceláří prezidenta republiky, kdy by mohl v případě nabytí právní moci a zveřejnění příslušné omluvy - jejíž zveřejnění by bylo samo o sobě nevratným plněním - nastat neudržitelný stav bezpočtu žalob na Českou republiku.
Tím by České republice vznikla závažná újma, se kterou občanský soudní řád právě spojuje možnost odkladu výkonu rozhodnutí a právní moci rozsudku odvolacího soudu. Jelikož se jedná o právní situaci zcela novou, je nade vší pochybnost nutné, aby o věci s konečnou platností rozhodl Nejvyšší soud ČR, případně Ústavní soud ČR.

Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat