Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Omluvu budu po Hradu vymáhat exekučně, rozhodla se Peroutkova vnučka

Česko

  13:14
PRAHA - Pražský hrad se za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky nebude omlouvat. Zatím. Kancelář prezidenta totiž proti pravomocnému rozsudku podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová hodlá proto omluvu vymáhat exekučně.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová. foto:  Dan Materna, MAFRA

„S mým právníkem, panem Vyskočilem, jsem konzultovala, že nemávneme rukou nad tím, že se neomluvili. Budeme omluvu vymáhat cestou exekuce,“ sdělila serveru Lidovky.cz Terezie Kaslová. „Mám právo obrátit se na soudního exekutora, aby splnění povinnosti vynutil opakovaně ukládanými pokutami, každou až do výše 100 tisíc korun,“ přiblížila postup.

Dále Peroutkova vnučka připravuje se svým právníkem dovolání k Nejvyššímu soudu, ve kterém napadne rozhodnutí, kterými odvolací soud změnil rozsudek soudu prvního stupně.

Hrad se za Peroutku neomluví. Bojí se, že by za Zemanovy výroky lidé žalovali stát

Omluvu může Peroutkova vnučka vymáhat exekučně, i když Hrad podal dovolání k nejvyššímu soudu. Exekutor by mohl omluvu podle pravomocného rozsudku vynucovat například pokutami, ty by platila Česká republika. O této možnosti mluvil i ústavní právník Jan Kysela.

Minulý pátek dostal Hrad písemné vyhotovení rozsudku a od té doby běžela kanceláři sedmidenní lhůta na omluvu. Podáním dovolání k nejvyššímu soudu se Hrad snaží omluvu ještě oddálit. „Kvůli otázce indemnity podáváme dovolání k Nejvyššímu soudu a logicky žádáme o odklad,“ sdělil serveru Lidovky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Hrad k tomuto kroku sáhl, neboť prý míní, že přenesení odpovědnosti z prezidenta na Českou republiku by mohlo být precedentem a proti Česku by mohla směřovat řada žalob. Odůvodnění soudu ale kancelář prezidenta nenapadá.

Vyjádření hradu

Kancelář prezidenta republiky se po pečlivé úvaze rozhodla podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v případu Ferdinanda Peroutky. Návrh obsahuje podnět k odložení vykonatelnosti a právní moci rozsudku Městského soudu v Praze v této věci ze dne 1. 9. 2016.
Kancelář prezidenta republiky, a to zdůrazňuje, nenapadá samotné odůvodnění soudu po věcné stránce ohledně hodnocení života a díla Ferdinanda Peroutky v letech 1938 – 1939, kdy toto odůvodnění považujeme za brilantní, avšak k tomuto zásadnímu kroku ji vede skutečnost možnosti precedentního přenosu odpovědnosti prezidenta republiky za jeho výroky na Českou republiku, reprezentovanou právě Kanceláří prezidenta republiky, kdy by mohl v případě nabytí právní moci a zveřejnění příslušné omluvy - jejíž zveřejnění by bylo samo o sobě nevratným plněním - nastat neudržitelný stav bezpočtu žalob na Českou republiku.
Tím by České republice vznikla závažná újma, se kterou občanský soudní řád právě spojuje možnost odkladu výkonu rozhodnutí a právní moci rozsudku odvolacího soudu. Jelikož se jedná o právní situaci zcela novou, je nade vší pochybnost nutné, aby o věci s konečnou platností rozhodl Nejvyšší soud ČR, případně Ústavní soud ČR.

Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...