Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Peroutkova vnučka zažalovala stát. Bude to soud nad českými dějinami, tvrdí Ovčáček

Česko

  14:42aktualizováno  15:19
PRAHA - Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky v úterý zažalovala stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na Peroutkovu adresu. Chce, aby se za ně hlava státu omluvila. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka půjde o soud nad českými dějinami. O podání žaloby informoval advokát František Vyskočil, který žalobu Obvodnímu soudu pro Prahu 1 připravil.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Tereza Kaslová foto: ČTK

OVČÁČEK MARNĚ PÁTRÁ:

Prezidentův mluvčí od pondělí zveřejňuje Peroutkovy články, které Hrad považuje za kontroverzní. 

  • V pondělí to byl text s názvem Češi, Němci a židé, který byl publikován 22. února 1939 v časopise Přítomnost. (O reakci odborníků na první zveřejněný text čtěte ZDE.)
  • V úterý vydal článek Povinnost je jasná zveřejněný původně 27. srpna 1939 v Lidových novinách.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy Zeman.

Ovčáček v úterý napsal, že v případu půjde fakticky o „soud na českými dějinami, nad obdobím druhé republiky a počátku protektorátu.“ Je podle něj zcela zřejmé a zarážející, že zveřejňování kontroverzních článků Peroutky, se kterým Hrad začal v pondělí, urychlilo podání žaloby.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Sdružení proto prezidenta otevřeným dopisem vyzvalo, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil. 

Pátrání po Peroutkově textu, den 81. Ovčáček zkoumá už i Lidové noviny

Zeman slíbil, že se omluví, pokud se dotyčný článek nenajde. Zatím tak ale neučinil, i když po článku už týdny marně pátrá jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se proto rozhodla domoci se omluvy žalobou na stát. „Já si myslím, že si člověk nemá nechat všechno líbit,“ řekla k tomu minulý týden.

Ústavní právník Jan Kysela vyjádřil přesvědčení, že by možná správnější cestou, jak se domáhat omluvy, byla přímá žaloba na Miloše Zemana jako na toho, kdo do osobnostních práv mohl zasáhnout. „Tohle je klasický civilněprávní delikt,“ řekl s tím, že takové jednání nekryje prezidentská imunita. Soud podle něj nyní bude muset zvážit, do jaké míry je možné konkrétní výroky hlavy státu přičíst České republice.

Žaloba na stát byla v uplynulých letech podávána z nejrůznějších příčin. Stát žaloval například bývalý středočeský hejtman David Rath kvůli období, kdy byl ve vazbě a které později Ústavní soud označil jako protiprávní, nebo bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř kvůli odškodnění za jejich trestní stíhání a pobyt ve vazbě. Žaloby na stát byly podány například kvůli kontroverzním sKartám, město Ostrava žalovalo stát kvůli znečištěnému ovzduší.

Hrad v pondělí zveřejnil Peroutkův text s názvem Češi, Němci a židé, který byl publikován 22. února 1939 v časopise Přítomnost, v úterý pak článek Povinnost je jasná zveřejněný původně 27. srpna 1939 v Lidových novinách.

Autoři: ,

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...