Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pátrání po Peroutkově textu, den 34. Ovčáček stále hledá, ale našel něco jiného

Česko

  17:29aktualizováno  22:38
PRAHA - Pomyslný seriál o hledání novinového článku s titulkem Hitler je gentleman, který měl podle hlavy státu napsat Ferdinand Peroutka, pokračuje. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček, pověřený pátráním po textu, serveru Lidovky.cz řekl, že článek „dále dohledává“. Selhání novináře je podle něj ale nesporné.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček foto:  Dan Materna, MAFRA

Už více než měsíc pátrá mluvčí prezidenta Miloše Zemana po článku, jehož autorem má být podle hlavy státu právě Ferdinand Peroutka, novinář vězněný nacisty v koncentračním táboře. 

Jenže pátrání Hradu je stále neúspěšné. Ovčáček přesto i nadále urputně přesvědčuje veřejnost o zvláště zajímavých výsledcích jeho pátrání - třeba že selhání Peroutky dokazují jiné jím nalezené texty z období druhé republiky a protektorátu. „Doposud nalezené články v Přítomnosti a Lidových novinách z druhé republiky a z protektorátu jednoznačně prokazují, že Ferdinand Peroutka v tomto období krátkodobě selhal,“ napsal serveru Lidovky.cz. 

V tomto směru podle něj hovoří i odborná literatura. „A dokonce i postoje demokratické opozice za druhé republiky. Článek obsahující výrok ‚Hitler je gentleman‘, který dále dohledávám, je oproti zmíněným statím mnohem méně závažnou skutečností. Například v konfrontaci s tezemi o německém antisemitismu nebo o akceptování výnosů o zřízení protektorátu,“ odpověděl na otázku, jak pokročilo jeho pátrání, kterému se věnuje ve svém volném čase. 

Celý spor mezi Hradem a odbornou veřejností, která tvrdí, že takový článek Peroutka nikdy nenapsal a není možné jej najít, začal na konci ledna. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘,“ pronesl tehdy Zeman před zahraničním publikem na pražském fóru k holokaustu. Chtěl tím poukázat na údajnou fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Za tento výrok ho ale zkritizovala odborná veřejnost v čele s historikem a publicistou z LN Petrem Zídkem, který jako první upozornil na Zemanovu manipulaci s fakty. (více čtěte ZDE) Svůj nesouhlasný názor vyjádřilo také Sdružení Ferdinanda Peroutky, ředitelka Památníku Karla Čapka ve Staré Huti a řada historiků. Zeman ale chybu neuznal, odmítl se omluvit a na začátku února zaúkoloval svou kancelář, aby článek našla. 

Diskutovaný článek v archivech nenašel ani projekt Demagog.cz, který pravidelně ověřuje faktické výroky politiků. „Demagog.cz prošel online archiv časopisu Přítomnost za roky 1930-1939 a zmíněný text v tomto časopise nevyšel - od Peroutky ani od jiného autora,“ uvedl vedoucí serveru Jan Tvrdoň. 

Článek hledali také vydavatel časopisu Přítomnost Martin Jan Stránský a Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky. Všichni tři Ovčáčkovy „spoluhledači“ dokončili své pátrání po několika hodinách se stejným výsledkem: žádný takový článek ze 30. let není. 

ČT našla hledanou větu

Ovčáček byl ve večerních hodinách hostem v pořadu Newsroom ČT24, kde na něj čekalo překvapení: Česká televize s pomocí elektronického vyhledávače Národní knihovny Kramerius narazila na článek, který obsahuje větu Hitler je gentleman.

Není to však název článku, ani nepochází z pera Ferdinanda Peroutky. Větu obsahuje článek, který vyšel 23. září1942 v časopise Svět. Hledaná věta je tam součástí citace geologa Walkera Bergmana. 

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat