Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pátrání po Peroutkově textu, den 34. Ovčáček stále hledá, ale našel něco jiného

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Pomyslný seriál o hledání novinového článku s titulkem Hitler je gentleman, který měl podle hlavy státu napsat Ferdinand Peroutka, pokračuje. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček, pověřený pátráním po textu, serveru Lidovky.cz řekl, že článek „dále dohledává“. Selhání novináře je podle něj ale nesporné.

Už více než měsíc pátrá mluvčí prezidenta Miloše Zemana po článku, jehož autorem má být podle hlavy státu právě Ferdinand Peroutka, novinář vězněný nacisty v koncentračním táboře. 

Jenže pátrání Hradu je stále neúspěšné. Ovčáček přesto i nadále urputně přesvědčuje veřejnost o zvláště zajímavých výsledcích jeho pátrání - třeba že selhání Peroutky dokazují jiné jím nalezené texty z období druhé republiky a protektorátu. „Doposud nalezené články v Přítomnosti a Lidových novinách z druhé republiky a z protektorátu jednoznačně prokazují, že Ferdinand Peroutka v tomto období krátkodobě selhal,“ napsal serveru Lidovky.cz. 

V tomto směru podle něj hovoří i odborná literatura. „A dokonce i postoje demokratické opozice za druhé republiky. Článek obsahující výrok ‚Hitler je gentleman‘, který dále dohledávám, je oproti zmíněným statím mnohem méně závažnou skutečností. Například v konfrontaci s tezemi o německém antisemitismu nebo o akceptování výnosů o zřízení protektorátu,“ odpověděl na otázku, jak pokročilo jeho pátrání, kterému se věnuje ve svém volném čase. 

Celý spor mezi Hradem a odbornou veřejností, která tvrdí, že takový článek Peroutka nikdy nenapsal a není možné jej najít, začal na konci ledna. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘,“ pronesl tehdy Zeman před zahraničním publikem na pražském fóru k holokaustu. Chtěl tím poukázat na údajnou fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Za tento výrok ho ale zkritizovala odborná veřejnost v čele s historikem a publicistou z LN Petrem Zídkem, který jako první upozornil na Zemanovu manipulaci s fakty. (více čtěte ZDE) Svůj nesouhlasný názor vyjádřilo také Sdružení Ferdinanda Peroutky, ředitelka Památníku Karla Čapka ve Staré Huti a řada historiků. Zeman ale chybu neuznal, odmítl se omluvit a na začátku února zaúkoloval svou kancelář, aby článek našla. 

Diskutovaný článek v archivech nenašel ani projekt Demagog.cz, který pravidelně ověřuje faktické výroky politiků. „Demagog.cz prošel online archiv časopisu Přítomnost za roky 1930-1939 a zmíněný text v tomto časopise nevyšel - od Peroutky ani od jiného autora,“ uvedl vedoucí serveru Jan Tvrdoň. 

Článek hledali také vydavatel časopisu Přítomnost Martin Jan Stránský a Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky. Všichni tři Ovčáčkovy „spoluhledači“ dokončili své pátrání po několika hodinách se stejným výsledkem: žádný takový článek ze 30. let není. 

ČT našla hledanou větu

Ovčáček byl ve večerních hodinách hostem v pořadu Newsroom ČT24, kde na něj čekalo překvapení: Česká televize s pomocí elektronického vyhledávače Národní knihovny Kramerius narazila na článek, který obsahuje větu Hitler je gentleman.

Není to však název článku, ani nepochází z pera Ferdinanda Peroutky. Větu obsahuje článek, který vyšel 23. září1942 v časopise Svět. Hledaná věta je tam součástí citace geologa Walkera Bergmana. 

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.