Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peroutkova vnučka: Ovčáček by měl hledat článek a nepronášet osobní soudy

Česko

  7:00
PRAHA - Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se v úterý opět opřel do Ferdinanda Peroutky. Podle jeho slov měl po okupaci v roce 1939 přestat psát, aby se jako novinář neznemožnil. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová ze Sdružení Ferdinanda Peroutky serveru Lidovky.cz řekla, že pokud chce Ovčáček o Peroutkovi mluvit, měl by v první řadě najít článek. Vytrhávat z kontextu a kritizovat s odstupem času prý umí každý.

Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček podal svědectví o vajíčkovém incidentu na Albertově foto:  Dan Materna, MAFRA

Peroutka vs. Ovčáček a Zeman

  • Prezident Miloš Zeman ve svém projevu 27. ledna na pražském fóru k holokaustu tvrdil, že čeští intelektuálové byli fascinováni nacismem a při jeho nástupu k moci selhali. Konkrétně se pustil do Ferdinanda Peroutky, který měl podle něj napsat článek „Hitler je gentleman“. Zeman Peroutkovi i chybně přiřkl autorství článku, který napsal Jan Stránský.
  • Po výrocích se na něj snesla vlna kritiky, badatelé tvrdí, že žádný článek s titulkem „Hitler je gentleman“ Peroutka nenapsal. Zeman ale chybu neuznal, odmítl se omluvit a na začátku února zaúkoloval svou kancelář, aby článek našla.

Lidovky.cz: Jak se stavíte k prohlášení pana Ovčáčka, že kdyby Ferdinand Peroutka mlčel, zůstal by novinářem?
Pan Ovčáček to říkal na tiskové konferenci. Takže by mě zajímalo, jestli nám tlumočil názor pana prezidenta. Nebo prezentuje na tiskové konferenci svoje soukromé názory? Podle prezidenta Zemana měli pan Ovčáček a jeho tým najít článek „Hitler je gentleman“. Zatím článek nevidím, ale dozvídám se další a další jeho hodnocení Ferdinanda Peroutky. Jeho úkolem je najít článek. Tak čekám.

Lidovky.cz: Prezidentův mluvčí také tvrdí, že Peroutka psal pozitivně o Adolfu Hitlerovi.
Když čteme jakýkoli článek s odstupem doby a když budu pak budu chtít někoho urazit nebo k němu být extrémně kritický a vytrhnu jednu, dvě věty z kontextu, tak můžu dokázat, co chci. Články reflektovaly situaci té doby. Podobně psali i jiní, například text pana Stránského, který byl taky vytržen z kontextu. Když to čte někdo, kdo ví, co potom následovalo, to se to úžasně hodnotí. Když někdo řekne „zítra bude pršet“ a neprší... já osobně bych si  netroufla takto přísně hodnotit dílo kohokoli. 

Lidovky.cz: Sám Miloš Zeman v minulosti tvrdil, že Peroutka byl antisemita...
Peroutka měl židovskou manželku. Aspoň si nejdřív zjistím fakta, než začnu něco říkat.

Terezie Kaslová

Terezie Kaslová je vnučka Ferdinanda Peroutky a členka Nadace Ferdinanda Peroutky. Nadace požaduje od Zemana za jeho výroky o Peroutkovi omluvu.

Lidovky.cz: Nezdá se vám, že úsilí pana Ovčáčka přerůstá v antikampaň proti Peroutkovi?
Nevím, možná jde o odvádění pozornosti od toho, co pan prezident o Peroutkovi řekl... ale vůbec si netroufám dohadovat se, proč to dělá. Osobně bych si netroufla takto hodnotit jakéhokoli novináře, a už vůbec ne Peroutku. Bez ohledu na to, že to byl můj dědeček.

Mohlo by vás zajímat