Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledá se Peroutkův text, den 21. Ovčáček pátrá jen ve volném čase

Česko

  18:36
PRAHA - Již třetí týden pátrá prezidentská kancelář po článku Ferdinanda Peroutky, který má dokládat jeho fascinaci nacismem a o kterém badatelé tvrdí, že neexistuje. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v rozhovoru pro Lidovky.cz řekl, že se této činnosti věnuje ve volných chvílích, neboť to pokládá za svou povinnost. Postupuje prý velmi pečlivě, chce se totiž vyhnout rychločtení.

Miloš Zeman, Hynek Kmoníček a Jiří Ovčáček. foto:  Petr Topič, MAFRA

Lidovky.cz: Jak postupují práce na hledání článku Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“?
Já bych chtěl především poděkovat za velký zájem serveru Lidovky.cz o tuto problematiku. Minulý týden jsme s panem prezidentem byli od pondělí do pátku v Jordánsku a Spojených arabských emirátech, takže jsem se této zajímavé výzkumné činnosti nemohl věnovat. Momentálně jsme stále v roce 1938 a postupujeme velmi pečlivě.

„Hitler je gentleman“

  • Prezident Miloš Zeman ve svém projevu 27. ledna na pražském fóru k holokaustu tvrdil, že čeští intelektuálové byli fascinováni nacismem a při jeho nástupu k moci selhali.
  • „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ pronesl Zeman.
  • Po výrocích se na něj snesla vlna kritiky, badatelé tvrdí, že žádný článek s titulkem „Hitler je gentleman“ Peroutka nenapsal a druhý citát je z textu, který napsal Jan Stránský pod pseudonymem Petr Bílý. Zeman ale chybu neuznal, odmítl se omluvit a na začátku února zaúkoloval svou kancelář, aby článek našla.

Lidovky.cz: Server Demagog uvedl, že prohledal celý internetový archiv časopisu Přítomnost a zmiňovaný článek nenašel...
Oceňujeme úsilí serveru Demagog.cz, ale opravdu si chceme tuto výzkumnou činnost zajistit sami a nebudeme se spoléhat na nějaké servery, i kdyby tyto výzkumy provedly pětkrát nebo šestkrát.

Lidovky.cz: Našli jste doposud něco, co by prezidentova slova dokládalo?
Dosavadní výsledky jsou velmi zajímavé, zvláště ty, co se týkají článků z protektorátu a druhé republiky. Velmi to rozšiřuje obzory. Musíme se ale přizpůsobit našim časovým možnostem. Není možné, aby pracovníci kanceláře prezidenta republiky věnovali celé dny hledání nějakého článku. Neradi bychom byli obviněni z toho, že tomu věnujeme veškerou pracovní dobu. Věnujeme se tomu ve své podstatě ve volných chvílích.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Kolik lidí po článku pátrá?
Soustředím tuto činnost na sebe. Prezident vyzval svou kancelář, aby článek našla, takže to považuji za svou povinnost a budu se této činnosti věnovat velmi pečlivě. Tedy nikoliv zkratkovitě jako server Demagog.cz.

Lidovky.cz: Vycházíte tedy z nějaké jiné databáze, než server Demagog?
Nelze se spoléhat jen na internetové archivy, je třeba se s těmi výtisky seznámit fyzicky. 

ČTĚTE TAKÉ: Pohled Martina Stránského

Lidovky.cz: Jak dlouho hodláte v hledání pokračovat?
To nedovedu odhadnout. Není to jen o tom, že se hledá nějaký článek. Jde také o to udělat si určitý obrázek o publicistické činnosti Ferdinanda Peroutky a o tehdejší době, aby člověk nepodléhal zkratkovitým úsudkům. Peroutka po mnichovských událostech legitimizoval druhou republiku, například systém dvou politických stran. I v případě protektorátu zastával stejné stanovisko. Vycházel z teze, že nyní musíme být loajální k nacistickému Německu, když nás spojenci zradili, a ubránit si to málo, co nám zbylo. Tvrdil, že Adolf Hitler je vůdce Říše, ale my máme své vlastní vůdce jako Emila Háchu a Národní souručenství. S Rudolfem Medkem dokonce varovali před šeptandou, kdy si lidé navzájem předávali informace jako že „Beneš se vrátí“ nebo „Moskva nám pomůže“. Takový malý český nacionalismus. Takže vidíte, že postupuji velmi pečlivě a snažím se ty věci vidět v určitém kontextu. Nerad bych provedl nějaké rychlé čtení, chce to koncepční vidění.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!