Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza Hrad vs. Peroutka vyřešena. Ovčáček se měl stavit, říká Čtveráček

Česko

  6:00
Už 58 dní Lidové noviny a server Lidovky.cz soustavně sledují úsilí hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka opotvrzení geniální paměti prezidenta Miloše Zemana, tedy pátrání po údajném článku Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman. Obdrželi jsme mnoho reakcí, včetně petice základních organizací Strany práv občanů, které rozhořčeně komentovaly okolnost, že časopis Přítomnost není s to ve svém archivu najít článek, který pan prezident na vlastní oči viděl a četl.

Časopis Přítomnost foto: Richard Cortés, Česká pozice

Mezi řadou e-mailů se objevil i dopis čtenářky Marie B. z Příbrami. Své tvrzení, že pan prezident má pravdu, opřela o naskenovanou stránku svého sešitu z Večerní univerzity marxismu-leninismu (VUML), hodnověrně opatřenou datem přednášky lektora Ústavu marxismu-leninismu ÚV KSČ, který ve svém výkladu o selhání intelektuálů první republiky používá stejné citace jako Miloš Zeman.

S tímto faktem jsme okamžitě konfrontovali členy Peroutkovy společnosti. Ani pod tíhou tohoto důkazu však nebyli ochotni poskytnout seriózní součinnost při nalezení článku a opakovaně nás odkazovali na prostudování archivu časopisu Přítomnost.

Pátrání po Peroutkově textu, den 50. Je to vážná věc, ne počítání oveček, tvrdí Ovčáček

Redaktor LN Ondřej Koutník skutečně v průběhu tří dní všechny články v archivu prošel. Ačkoli v porovnání s mluvčím Ovčáčkem, který měl na každý ročník jeden a půl dne, nemohl odvést stoprocentní práci, vrátil se do redakce se zjištěním, že v Přítomnosti nevyšel od Peroutky článek ani trochu podobný.

Reportér LN Martin Shabu se posléze pokusil na základě svědectví čtenářky dohledat v Příbrami zmíněného lektora VUML. Bohužel podle jména jsme zjistili, že se jedná o nestora českého vědeckého komunismu, který zemřel patnáct let předtím, než se náš reportér narodil.

Kvalitnější marxistické vzdělávání

Jeho bývalý zaměstnavatel, Filozofická fakulta UK v Praze, nám sdělil, že na této fakultě už není nikdo, kdo by si pamatoval, že by kdy učil vědecký komunismus. Proto jsme se obrátili na několik, veřejnosti dobře známých, absolventů vědeckého komunismu, kteří v současné době působí v politice, médiích nebo PR agenturách. Jeden z oslovených přiložil velmi podstatný kamínek do mozaiky našeho pátrání.

Pod podmínkou anonymity a za příslib, že v následujících pěti letech o něm budeme psát jako o absolventovi politologie, nám předal telefonní číslo na muže, který vedl na katedře vědeckého komunismu seminář na téma Práce s moderními historickými zdroji. Jeho zdůvodnění znělo: „Pokud časopis Přítomnost nezná článek Hitler je gentleman a prokazatelně všichni učitelé marxismu-leninismu v šedesátých letech tento článek ve výuce používali, musí se jednat o takzvaný moderní historický zdroj, což je odborný název pro falzum vyrobené pro potřeby kvalitnějšího marxistického vzdělávání.“

Toto vysvětlení se nám zdálo ohromující. Kontaktovali jsme proto bývalého pracovníka metodického kabinetu VUML, který měl na starost moderní historické zdroje.

V nenápadném bytě na pražském sídlišti nás přijal velmi zkušený muž, který se dodnes považuje za velmi zručného profesionála, a choval se velmi kolegiálně. RSDr. Ladislav Čtveráček je posledním žijícím pracovníkem metodického kabinetu VUML, který se v letech 1963 až 1968 apak následně od roku 1971 do roku 1989 podílel na zapracování moderních historických zdrojů do metodických plánů výuky.

Doktor Čtveráček: Jsem spoluautorem

Co ve skutečnosti byly moderní historické zdroje?
Marxismus-leninismus nemá problém ve své teorii, ale ve svém naplňování. Vědecký komunismus měl vyvozovat poučení zjednotlivých etap marxisticko-leninského boje a potřeboval jasné hmatatelné důkazy. Proto byly některé materiály až ex post upravovány pro potřeby správného výkladu dějin.

Upravovány, nebo prefabrikovány?
Použil bych slovo „upravovány“, i když připouštím, že některé z gruntu.

Myslíte si, že takovým materiálem by mohl být i článek Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman?
O tom nejsem jenom přesvědčen, ale mohu to potvrdit, protože jsem se na přípravě tohoto článku tehdy jako mladý začínající pracovník přímo podílel.

Dokázal byste odhadnout, ve kterém roce tento článek skutečně vznikl?
Do metodického kabinetu jsem nastoupil v říjnu roku 1963 po absolvování vojenské služby a tento článek, který byl součástí rozsáhlejšího projektu Kavárna o selhání demokratické inteligence ve 30. letech, byl metodicky zpracován na jaře roku 1964. Jelikož se rozhodlo, že samotný článek bude vyhotoven jako faksimile časopisu Přítomnost, museli jsme počkat, až se uvolní kapacita vtechnické části Dezinformačního oddělení StB, kde se tyto materiály vyráběly. Bohužel na jaře roku 1964 byla veškerá kapacita tohoto oddělení zcela vytížena přípravou akce na Černém jezeře, aproto ani nedošlo k výrobě celého časopisu, ale pouze jedné strany s článkem tak, aby od počátku školního roku 1964 mohl být zapojen do výuky VUML.

V těchto osnovách setrval až do roku 1989.
Ne, to určitě ne, protože tento článek postihl velmi zvláštní osud. Při jeho tvorbě jsme totiž v nadpisu použili záměrně cizí slovo gentleman, abychom podtrhli Peroutkovu zaprodanost, aprávě zde nastala svízel. V roce 1965 přišel do českých kin film Vinnetou, rudý gentleman, avzhledem k tomu, že kulturní oddělení ÚV KSČ se snažilo prezentovat Vinnetoua jako protiamerického partyzána, došlo k relativizaci dosavadní nepřípustnosti slova gentleman. Od roku 1965 už mohl být gentleman i rudý, atak byl tento Peroutkův článek nahrazen jiným materiálem. Ale co vím, například na Rakovnicku byl některými lektory používán ještě začátkem 80. let.

Říkal jste, že jste jen plnili zadání a že tento článek byl součástí většího projektu. Mohl byste jej blíže popsat?
Jmenoval se Kavárna a měl relativizovat mylnou představu, že kavárna 30. let byla levicová. Ona ve skutečnosti levicová byla, ale nebyla promoskevská. A tímto si já také vysvětluji, že v současném tažení proti pražské kavárně, které má zcela identický základ jako v 60. letech, sáhl Miloš Zeman po materiálu, který má jistě svou profesionální kvalitu a je zároveň nadčasový. Vychází zjednoduché představy – kdo není promoskevský, je fašista.

Proč si myslíte, že útok byl veden právě přes osobnost Peroutky?
Tam jsou u KSČ a u Miloše Zemana motivace určitě odlišné aplně odpovídají historickému iosobnímu kontextu. ÚV KSČ na Peroutkovi vadila jeho činnost ve Svobodné Evropě a vadil mu icelý časopis Přítomnost, což vyplývá už z logiky komunistické propagandy, která se vždy raději baví obudoucnosti než o přítomnosti. V budoucnosti totiž může slíbit cokoli, kdežto v přítomnosti by musela řešit nedostatek banánů nebo toaletního papíru. U Miloše Zemana je podle mne útok na Peroutku definovaný jednoznačně ne osobně, ale je to útok na jednoho z nejdůležitějších poradců prezidenta TGM. Všichni cítíme, že Miloš Zeman je rád porovnáván sTGM, a i při velké míře kritičnosti musíme říci, že zhlediska osobního intelektu to nejsou osoby nesouměřitelné. Problém však nastává v jiné věci. Tak jak se TGM obklopil špičkovými intelektuály, Miloš Zeman se obklopil svými nohsledy. A po vzoru TGM také označil své pátečníky, čímž se sám dostal do pasti. Protože srovnávejte bývalého ministra průmyslu Miroslava Grégra právě s Ferdinandem Peroutkou! Ztohoto pohledu je jednodušší Peroutku pomluvit.

Jak si vysvětlujete obranu mluvčího Ovčáčka, který neustále hledá článek v časopisu Přítomnost, když mu musí být jasné, že ho tam nenajde?
Toto je jediná věc, která mně v celé kauze není jasná. Kolega Ovčáček si ještě jako redaktor Haló novin ke mně pro některé materiály docházel, a kdyby se zeptal teď, tak bych mu faksimile článku samozřejmě dal. Jistě by mu je několik spřízněných médií zveřejnilo a tím by věc mohla být považována za vyřízenou. Holt se nestavil. Jediné vysvětlení, které mám, je, že si pro takovéto materiály chodí jinam.

Kritickou analýzu článku Hitler je gentleman a rozsáhlý rozhovor o formování marxisticko-leninských dějin připravují naši redaktoři do mimořádného vydání přílohy LN Orientace.

Viníkem je hradní mluvčí

Sherlockové.

Kauza Peroutka kontra Hrad má tedy již jasné rozuzlení. Viníkem skandálu je hradní mluvčí Ovčáček, který místo toho, aby si došel pro článek, předstírá jeho hledání uvnitř časopisu Přítomnost. Tím u veřejnosti minimálně na 58 dní vzbudil dojem, že geniální paměť Miloše Zemana už také získává trhliny. Po seriózním pátrání LN můžeme potvrdit, že Miloš Zeman si pamatuje všechno výborně, i když někdy neví co.

Pokud jste článek dočetli až do konce, podívejte se prosím na to, jaké je dnes datum.