Mezi řadou e-mailů se objevil i dopis čtenářky Marie B. z Příbrami. Své tvrzení, že pan prezident má pravdu, opřela o naskenovanou stránku svého sešitu z Večerní univerzity marxismu-leninismu (VUML), hodnověrně opatřenou datem přednášky lektora Ústavu marxismu-leninismu ÚV KSČ, který ve svém výkladu o selhání intelektuálů první republiky používá stejné citace jako Miloš Zeman.
S tímto faktem jsme okamžitě konfrontovali členy Peroutkovy společnosti. Ani pod tíhou tohoto důkazu však nebyli ochotni poskytnout seriózní součinnost při nalezení článku a opakovaně nás odkazovali na prostudování archivu časopisu Přítomnost.
Pátrání po Peroutkově textu, den 50. Je to vážná věc, ne počítání oveček, tvrdí Ovčáček |
Redaktor LN Ondřej Koutník skutečně v průběhu tří dní všechny články v archivu prošel. Ačkoli v porovnání s mluvčím Ovčáčkem, který měl na každý ročník jeden a půl dne, nemohl odvést stoprocentní práci, vrátil se do redakce se zjištěním, že v Přítomnosti nevyšel od Peroutky článek ani trochu podobný.
Reportér LN Martin Shabu se posléze pokusil na základě svědectví čtenářky dohledat v Příbrami zmíněného lektora VUML. Bohužel podle jména jsme zjistili, že se jedná o nestora českého vědeckého komunismu, který zemřel patnáct let předtím, než se náš reportér narodil.
Kvalitnější marxistické vzdělávání
Jeho bývalý zaměstnavatel, Filozofická fakulta UK v Praze, nám sdělil, že na této fakultě už není nikdo, kdo by si pamatoval, že by kdy učil vědecký komunismus. Proto jsme se obrátili na několik, veřejnosti dobře známých, absolventů vědeckého komunismu, kteří v současné době působí v politice, médiích nebo PR agenturách. Jeden z oslovených přiložil velmi podstatný kamínek do mozaiky našeho pátrání.
Pod podmínkou anonymity a za příslib, že v následujících pěti letech o něm budeme psát jako o absolventovi politologie, nám předal telefonní číslo na muže, který vedl na katedře vědeckého komunismu seminář na téma Práce s moderními historickými zdroji. Jeho zdůvodnění znělo: „Pokud časopis Přítomnost nezná článek Hitler je gentleman a prokazatelně všichni učitelé marxismu-leninismu v šedesátých letech tento článek ve výuce používali, musí se jednat o takzvaný moderní historický zdroj, což je odborný název pro falzum vyrobené pro potřeby kvalitnějšího marxistického vzdělávání.“
Toto vysvětlení se nám zdálo ohromující. Kontaktovali jsme proto bývalého pracovníka metodického kabinetu VUML, který měl na starost moderní historické zdroje.
V nenápadném bytě na pražském sídlišti nás přijal velmi zkušený muž, který se dodnes považuje za velmi zručného profesionála, a choval se velmi kolegiálně. RSDr. Ladislav Čtveráček je posledním žijícím pracovníkem metodického kabinetu VUML, který se v letech 1963 až 1968 apak následně od roku 1971 do roku 1989 podílel na zapracování moderních historických zdrojů do metodických plánů výuky.
Doktor Čtveráček: Jsem spoluautoremCo ve skutečnosti byly moderní historické zdroje? Upravovány, nebo prefabrikovány? Myslíte si, že takovým materiálem by mohl být i článek Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman? Dokázal byste odhadnout, ve kterém roce tento článek skutečně vznikl? V těchto osnovách setrval až do roku 1989. Říkal jste, že jste jen plnili zadání a že tento článek byl součástí většího projektu. Mohl byste jej blíže popsat? Proč si myslíte, že útok byl veden právě přes osobnost Peroutky? Jak si vysvětlujete obranu mluvčího Ovčáčka, který neustále hledá článek v časopisu Přítomnost, když mu musí být jasné, že ho tam nenajde? |
Kritickou analýzu článku Hitler je gentleman a rozsáhlý rozhovor o formování marxisticko-leninských dějin připravují naši redaktoři do mimořádného vydání přílohy LN Orientace.
Viníkem je hradní mluvčí
Kauza Peroutka kontra Hrad má tedy již jasné rozuzlení. Viníkem skandálu je hradní mluvčí Ovčáček, který místo toho, aby si došel pro článek, předstírá jeho hledání uvnitř časopisu Přítomnost. Tím u veřejnosti minimálně na 58 dní vzbudil dojem, že geniální paměť Miloše Zemana už také získává trhliny. Po seriózním pátrání LN můžeme potvrdit, že Miloš Zeman si pamatuje všechno výborně, i když někdy neví co.
Pokud jste článek dočetli až do konce, podívejte se prosím na to, jaké je dnes datum.