Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Člen Svobodných zakládá stát Liberland. Občanství chce 250 tisíc lidí

Česko

  19:08
PRAHA - Území nazvané Liberland, které aktivista a člen Strany svobodných občanů Vít Jedlička pokládá za nový stát, eviduje čtvrt milionu žádostí o občanství. Malé území se nachází mezi Chorvatskem a Srbskem. Obě země o něj vedou dlouholetý spor a momentálně jde o takzvanou zemi nikoho.

Zakladatel státu Liberland Vít Jedlička. foto: Facebook.com

Jedlička o vysokém počtu zájemců informoval v úterý. Mezinárodní právník Vladimír Balaš se domnívá, že celá akce je spíš recese. Podle něj nelze předpokládat, že by o území neprojevil žádný z okolních států zájem.

Ženy, vstupte do politiky. Kvůli sexu i gratis taxíkům, láká členka Svobodných

Podle Jedličky, který „Svobodnou republiku Liberland“ vyhlásil 13. dubna, může z hlediska mezinárodního práva stát existovat i bez toho, aby jej uznal jakýkoliv jiný stát. Zástupci Chorvatska a Srbska se podle něj ke vzniku Liberlandu nevyjádřili. „Řekli, že to nebudou komentovat a my jejich nekomentování taky nekomentujeme,“ uvedl Jedlička.

Podle ústavních a mezinárodních právníků je ale vznik nového státu v Evropě velmi nepravděpodobný. „Ten nově vzniklý stát musí uhájit svou existenci, a to si myslím, že stát se samozvaným občanem a vládcem asi těžko může,“ řekl Balaš. „Stát vzniká tak, že je schopen se prosadit, ale tady v tom případě je to spíš recese,“ dodal.

Volný trh bez zásahů státu

Území by podle Balaše nesmělo patřit nikomu jinému a takový případ je podle něj v Evropě nepravděpodobný. „To by musel nějaký stát úplně vymřít,“ podotknul. Ústavní právník Václav Pavlíček doplnil, že obdobných pokusů bylo v historii více a při jejich posuzování se vycházelo z faktické moci nad daným územím a z mezinárodních právních aktů.

První občané Liberlandu.

Život v Liberlandu by se podle Jedličky měl řídit principy volného trhu a minimálních zásahů státu do života občanů. Zároveň má podle něj diplomatické zastoupení v již deseti zemích světa. „Je to záležitost na delší trať, trvá to několik dní, než jsou vůbec nóty ministerstvům doručeny,“ řekl.Republiku Liberland Jedlička vyhlásil na území zvaném Siga nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje Chorvatsko ani Srbsko údajně nejeví zájem. Jedlička se odvolává například na reportáž srbského serveru B92.net nebo třináct let starou studii vědců z univerzity v Durhamu. Chorvatsko podle těchto informací pokládá za hranice historické katastry obcí, Srbsko naopak řeku Dunaj. Ta ale v minulosti změnila koryto a vzniklo tím území o velikosti sedmi kilometrů čtverečních, které Jedlička zabral.

Autoři: ,