Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volby 2021

Členové hnutí ANO v Jihlavě kritizují změny na kandidátce, které udělalo vedení

Hnutí ANO, ilustrační snímek. foto: ČTK

Členové hnutí ANO v Jihlavě i jinde v kraji kritizují změny na kandidátce pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny, o nichž ve středu rozhodl republikový výbor ANO. Jak upozornil web Seznam Zprávy, vyzvali k rezignaci krajskou předsedkyni hnutí, poslankyni Moniku Obornou, která na návrhu kandidátní listiny z kraje nebyla a teď je na druhém místě. Lídrem kandidátky se nově stal Drahoslav Ryba, který nedávno skončil na pozici generálního ředitele hasičského sboru.
  15:55

„Jsme kompletně nespokojení, protože ta kandidátka je úplně překopaná,“ řekl lékař Zdeněk Faltus, předseda jihlavské oblastní organizace ANO. Obornou podle něj vyzvala jihlavská organizace k rezignaci proto, že nehájila návrh krajského volebního sněmu. „Místo toho hájila svoje zájmy. To si myslíme, že není postoj hodný předsedkyně, proto jsme ji vyzvali k odstoupení,“ řekl Faltus. Doplnil, že tiskové prohlášení bylo rozeslané všem členům krajského předsednictva hnutí.

„Já jsem oficiálně od kolegů z Jihlavy žádnou výzvu neobdržela, já se to v podstatě dozvídám z médií,“ řekla Oborná. Zásah do kandidátky podle ní udělal celostátní výbor, který na to měl kompetenci. „Nestalo se tak jenom na Vysočině, stalo se tak i v jiných krajích,“ řekla. Dodala, že si s kolegy nechce posílat vzkazy přes novináře. „Já věřím, že my si to dokážeme vyřešit sami v rámci organizace v kraji,“ uvedla.

Kromě Oborné se podle Faltuse na kandidátku dostal poslanec Josef Kott, který je teď rozhodnutím celostátního výboru na čtvrtém místě. Uvedl, že na kandidátku byli doplnění i dva lidé z Třebíčska, kteří předtím na své místo písemně rezignovali. Bývalý náměstek hejtmana Martin Kukla navržený z kraje na první místo kandidátky ANO na Vysočině je teď třetí. Sám Faltus sestoupil z druhého místa na šesté. „Myslím si, že pokud by byla změna jen na čísle jedna, tak se to dá pochopit, ale pokud někdo změní celou kandidátku, to si myslím, že je to trošku moc,“ řekl.

Změny na kandidátce překvapily i místostarostku Žďáru nad Sázavou a oblastní předsedkyni hnutí ANO na Ždársku Ludmilu Řezníčkovou. „Zásahy do kandidátky považuji za zbytečně drastické a nevykomunikované, protože se o tom nikdo s námi nebavil. To považuji za největší problém,“ řekla.

V roce 2017 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny na Vysočině hnutí ANO s 28,63 procenta hlasů. Druzí skončili Piráti, jimž voliči přidělili 9,92 procenta, ODS na třetím místě získalo 9,89 procenta hlasů. Voleb se na Vysočině zúčastnilo 64,03 procenta voličů. O jejich přízeň se ucházelo 24 politických uskupení.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat