Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Členové pražské koalice žádají, aby odstoupil náměstek Stropnický

Matěj Stropnický | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matěj Stropnický | foto: matejstropnicky.czLidové noviny

PRAHA Pražské ANO a ČSSD žádají odchod náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice). Požadavek zástupci těchto stran zopakovali na pondělním koaličním jednání. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) má křehkou většinu jednoho hlasu.

Pražští radní odvolali 3 členy dozorčí rady Obecního domu:

  • Pražští radní v úterý odvolali z dozorčí rady Obecního domu její tři členy. Zároveň zvýšili počet členů ze tří na čtyři. Rada původně chtěla odvolat i členy dozorčí rady městské organizace Operátor opencard, tento materiál ale nakonec neprojednala.
  • Z dozorčí rady Obecního domu vedení města odvolalo poslankyni a starostku Prahy 2 Janu Černochovou (ODS), pražského zastupitele Alberta Kubištu (TOP 09) a bývalou radní pro školství Ludmilu Štvánovou (TOP 09).
  • V Obecním domě následně radní zvýšili dosavadní počet tří členů rady na čtyři. "Je to logické. Důvodem je, aby kopírovala složení magistrátní koalice v počtu dva členové za ANO, a po jednom z Trojkoalice a ČSSD," vysvětlil radní Jan Wolf (KDU-ČSL).
  • Zároveň zvolili čtyři nové členy. Je mezi nimi například náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO) nebo bývalý zastupitel a neúspěšný kandidát na primátora za KDU-ČSL Marián Hošek.
  • Stoprocentním vlastníkem společnosti Obecní dům je Praha. Firma má roční rozpočet zhruba 140 milionů korun a spravuje secesní budovu Obecního domu a pořádá kulturní a vzdělávací akce. Za rok 2014 by měl činit předběžný zisk asi 25 milionů Kč, ještě v roce 2011 ale byl ve ztrátě 24,5 milionu.

Naposledy se to projevilo při hlasování zastupitelů ohledně tendru na odpady za 13 miliard korun. Stropnický pro návrh ruku nezdvihl. Koalici tehdy zachránila přeběhlice z TOP 09 Monika Krobová Hášová.

Členové vyjednávacích týmů koalice se k průběhu jednání nechtějí příliš vyjadřovat. Navenek se tváří jednotně. Oznámili to i po koaličním jednání, které se uskutečnilo po posledním rozjitřeném zasedání zastupitelů. Neoficiálně ale tehdy někteří členové klubu ANO a ČSSD v souvislosti se Stropnickým mluvili o porušení koaliční smlouvy.

„Je to plně v kompetenci Trojkoalice, oni si to musí vyřešit,“ vzkázal v úterý prostřednictvím mluvčí Petry Hrubé předseda klubu zastupitelů ANO Michal Hašek. Víc situaci nekomentoval.

Krnáčová a Stropnický se neshodli už ohledně stavebních předpisů

Trojkoalice oficiálně tvrdí, že za Stropnickým stojí. „Usnesli jsme tak na zastupitelském klubu,“ potvrdil radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice). „Náš program se shoduje s programem koalice, byla by proto škoda ji shodit,“ dodal.

Nesoulad pražské koalice a neshody primátorky Adriany Krnáčové (za ANO) a Stropnického se projevily už na konci loňského roku, zejména v otázce pražských stavebních předpisů. 

Předpisy, kolem kterých se na podzim strhla mediální bitva, nakonec zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Právě při jednání s MMR se projevilo, že kroky Stropnického, který má stavební předpisy v gesci, a Krnáčové jsou zcela nekoordinované.

PSALI JSME:

Ve volbách vítězné hnutí ANO má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu 33 hlasů. ANO původně usilovalo o hlasy Pirátů, což se ale nepodařilo. Ve volbách druhá TOP 09, která do podzimu Praze vládla, skončila v opozici.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...