Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co rozhodne? Zeman musí přitáhnout všechny své voliče, Drahoš zase ustát útoky

V druhém kole se utká Miloš Zeman s Jiřím Drahošem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V druhém kole se utká Miloš Zeman s Jiřím Drahošem. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Na první pohled výrazný náskok dvanácti procent prezidenta Miloše Zemana po prvním kole voleb může klamat. Do druhého kola totiž nevstupuje jako favorit. Do výhodnější pozice vynesl první poločas prezidentského klání jeho vyzyvatele Jiřího Drahoše. Nicméně bývalého šéfa Akademie věd čeká mimořádně náročných čtrnáct dní, pokud chce skutečně stávající hlavu státu na Pražském hradě vystřídat.

Kompletní výsledky najdete zde:

Jiří Drahoš může těžit především z podpory voličů středně silných liberálních kandidátů, jak se definovali v prvním kole. Pavel Fischer, Michal Horáček a Marek Hilšer dohromady přepočítávají 1,455 milionu hlasů. Jmenovaní už všichni apelovali na své voliče, aby ve druhém kole zamířili k urně s lístkem nadepsaným Drahošovým jménem. Právě tato jejich podpora je pro semknutí antizemanovského tábora důležitá.

Výzva trojice Fischer a spol. samozřejmě neznamená, že je jejich příznivci vyslyší. Nicméně i sociologická data napovídají, že by se pro ně Drahoš měl stát přirozenou volbou. „Podle šetření jsou to lidé, kteří jsou ke druhému kolu motivovaní tím, aby byl poražen Miloš Zeman. Když se podíváme na výsledky a uvážíme kontext, tak v tuto chvíli Jiří Drahoš může pomýšlet na 55 procent voličů,“ upozorňuje sociolog Daniel Kunštát.

Prezidenta Zemana vystavilo první kolo náročnější výzvě. Ačkoliv ho podpořilo 1,985 milionů voličů, o 600 tisíc víc než Drahoše, jeho potenciál pro volební finále není tak široký. V poli poražených nezbyl žádný alespoň trochu výrazný kandidát, jehož voliči by se mohli otočit k Zemanovi. Stávající nájemník Pražského hradu musí věřit tomu, že v prvním kole nezamířili k volebním urnám všichni jeho příznivci.

Ovčáček udělá vše, co bude v jeho silách

Jeho úkolem tak jednoznačně bude, aby za 14 dní zmobilizoval své voliče. A jak bylo možné vysledovat z jeho prvních povolebních reakcí, je si toho dobře vědom. „Chtěl bych poděkovat všem, kdo mi dali hlas v prvním kole. A chtěl bych je vyzvat, pokud si přejí mé znovuzvolení, aby přišli a vzali s sebou své přátele, své blízké, své milence, své milenky, prostě kohokoliv, kdo má volební právo,“ prohlásil současný prezident.

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

Zeman také pochopil, že nesmí setrvat ve své „nekampani“. Jedna z jeho prvních povolebních vět mířila k tomu, že přijme výzvu Jiřího Drahoše k souboji v televizní debatě. Zeman byl v rétorických utkáních mimořádně silný. Právě v přímé konfrontaci s Drahošem může všem svým příznivcům naplno prodat své politické zkušenosti a přesvědčit je, že na rozdíl od svého soupeře je pro funkci prezidenta kompetentní.

Miloš Zeman.
Jiří Drahoš poděkoval voličům.

Stávající hlava státu se může spolehnout na další zbraň. Pokud to nebude jeho bezprostřední okolí, tak rozhodně z řad jeho vlivných příznivců započne intenzivní negativní kampaň proti Jiřímu Drahošovi. Ostatně před pěti lety útoky nacionálního rázu ze Zemanova tábora na Karla Schwarzenberga vybudily řadu voličů, aby se nakonec přiklonili na stranu bývalého premiéra. 

Prezident se bezpochyby bude moct opřít o média, která mu fandí a jež se v mnoha případech s profesními standardy příliš nezdržují. Všechny budou věnovat Jiřímu Drahošovi a jeho slabinám velkou pozornost. Jistojistě si minimálně na sociální síti Twitter přisadí i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Už stačil potvrdit, že pro setrvání svého šéfa na Hradě udělá „všechno, co bude v jeho silách.“

‚Soupeřím proti Mynářovi, Nejdlému a Ovčáčkovi‘

Úlohou negativní kampaně však nebude odradit Drahošovy voliče a přetáhnout je do tábora současné hlavy státu. Taková snaha by byla neefektivní, jelikož podle sociologických dat se skupiny příznivců obou mužů prakticky nepřekrývají. „Nebude mluvit k táboru voličů Jiřího Drahoše nebo jeho potenciálním příznivcům, bude mluvit jenom ke svým voličům, aby je mobilizoval k volební účasti,“ upozornil sociolog Kunštát.

Na druhou stranu před Jiřím Drahošem stojí povinnost, aby ujistil celou antizemanovskou frontu, že on je jejím skutečným lídrem. Musí za sebou nechat nepříliš výraznou pózu z prvního kola a přidat na razanci, energii a tahu na branku. Pokud hodlá pomýšlet na vítězství, jednoznačně se musí vymezit vůči Zemanovi. I z jeho prvního povolebního vystoupení je patrné, že tuto úlohu už si začíná osvojovat.

„Kladu si otázku, s kým vlastně budu soupeřit. Když vidím billborady ‚Zeman znovu‘, respektuji ho jako kandidáta, ale skutečně mám pocit, že soupeřím s jeho nejbližším okolím, s pány Mlynářem, Ovčáčkem a Nejedlým,“ odtušil v nebývale energickém vystoupení, kdo má na opětovném zvolení Miloše Zemana největší zájem. Jisté je jedno, před českou veřejností se otevřou mimořádně zajímavé dva týdny, kdy oba soupeři vyloží všechny karty na stůl.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....