Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co se čeká od benjamínků

Česko

První dny v nové práci jsou všelijaké. Mohou předznamenat celou naši kariéru ve firmě. Není třeba být nervózní, jak se říká, žádný učenec z nebe nespadl a i ve firmách počítají s tím, že nebudete okamžitě pracovat na sto procent.

Nastoupíte do nové práce a chcete si uvařit kávu,“ popisuje Filip Černý z poradenské skupiny Scott &Hagget případ nevinného, ale velice rychlého začátku konce nové kariéry. „V minulé práci byly hrnky všech. Nikdo vám neřekl, že ve vaší současné firmě má každý svůj hrnek, ke kterému navíc chová citový vztah. A vy si uvaříte kafe do hrnku zrovna člověka, který je považován za neformálního vůdce.“

Ke všemu si navíc tento hrnek s čerstvě udělanou kávou vezmete na pouť přes celý open space a cestou rozséváte milé, usměvavé pohledy a zazubíte se i na pravého majitele hrnku.

Sympatie dotyčného budou okamžitě pod bodem mrazu a napravovat je bude práce na příštích pár měsíců. Zhrzený majitel hrníčku nebude váhat ani vteřinu a rozjede šuškandu na téma: „Podívejte se na něj, ještě tu není ani pár hodin a už se tu chová jako doma.“

„Je to chyba manažera, který nevysvětlil nepsaná pravidla a principy firemní kultury hned na úvod,“ komentuje Filip Černý toho, kdo se doopravdy provinil při takovém incidentu. Staňte se průzkumníkem Nástup do práce čeká na každého zdravého člověka a jen stěží se mu lze vyhnout. Naopak je dost pravděpodobné, že prvních pár dnů v práci si užijete za svoji kariéru vícero a v různých společnostech. Uspět v této disciplíně se zdá být velice individuální, váže se k ní totiž mnoho faktorů. Úspěch není závislý jenom na vás. Přesto v něm hraje vaše osobnost významnou roli stejně jako věk, vzdělání a zkušenosti i obor, do kterého vstupujete.

Po nástupu do práce je nejrozumnější zaujmout postoj pozorovatele a průzkumníka. Každá společnost, kolektiv i pracovní tým má svoji jedinečnou kulturu, a to hned dvojakého typu. První, často napsanou černým na bílým od vedení, kterou vám při nástupu vysvětlí nebo přečtou a tu druhou nepsanou, kterou si kolegové utváří sami mezi sebou.

„Měli bychom hodně dlouho pozorovat a poznat nepsaná pravidla,“ říká psycholog specializující se na práci Luděk Kazda a předesílá: „Z vlastní zkušenosti vím, že po nástupu do zaměstnání vidíme tisíce věcí, které bychom dělali určitě lépe. Člověk ale málokdy přemýšlí o tom, proč to nedělají jinak.“

Snad žádný kolega nemá rád, když mu přes rameno pokukuje nováček rozumbrada a s rukama v kapsách jej upozorňuje na všechno, co dělá špatně.

„Pozor na vyjadřování způsobem, že u nás v minulé firmě to fungovalo tak a tak, tam to bylo lepší, proč to tady máte tak a tak a kdo že to vymyslel,“ varuje Filip Černý a dodává, že tímto jednáním si zaručeně vytvoříte „spoustu přátel“.

První dny tedy věnujte poznávání svého okolí, jak je práce i kolektiv nastavený a seznámení se všemi spolupracovníky.

„Ideální je „kolečko“ po firmě, kdy rychle pochopíte, jak fungují procesy a jednotlivá oddělení a jakou mají součinnost s vaší pozicí,“ tvrdí Filip Černý.

Od svého zaměstnavatele vyžadujte jasně formulované úkoly a ptejte se, jakmile je vám něco nejasné. Zvláště my, Češi, jsme národem, kterému je trapné se ptát a raději si na vše potichu a zdlouhavě přijdeme sami. Během toho uděláme spoustu chyb, které obezřetně zameteme pod kobereček.

„Přirozené je přiznat chybu, ukázat, že sice chyby děláme, ale dokážeme za ně nést odpovědnost.“ říká Luděk Kazda.

Fungovat by tedy měla filozofie - raději se stokrát zeptat než udělat jednu chybu.

„Nebojte se na cokoli zeptat, na počátku je to vnímáno spíše pozitivně než naopak,“ radí Kristina Stiefelová z personální společnosti Axial. Realita je taková, že se od vás dokonce očekává, že se budete ptát. I když samozřejmě všeho s mírou. Před čím odborníci jednohlasně varují, je podléhat polopravdám a názorům druhých.

„Důležité je si udělat na spolupracovníky vlastní názor, nepodléhat pomluvám a fámám. Na to je potřeba si dát zvláště pozor,“ tvrdí psycholog Kazda a Kristina Stiefelová dodává: „Vyvarujte se pomluv, přicházíte do neznámého prostředí, nové kolegy neznáte a nemáte je ještě oťukané, takže nemůžete vědět, kdo je upřímný a kdo se jen přetvařuje. Snažte se být přátelští ke všem. Až časem se ukáže, s kým si budete rozumět více a s kým méně.“ Buďte to stále vy Z předešlých rad si lze vyvodit i to, že člověk by se prvních pár týdnů neměl nijak projevovat, měl by potlačit všechny své názory, chovat se tak, aby nikoho neurazil. Nesmíte ale zapomenout, že během prvních pár dnů si neutváříte názor jen vy na ostatní, ale i ostatní na vás.

„Důležité je se chovat autenticky, nestylizovat se a nelhat. Po nástupu se chce člověk ukázat v nejlepším světle. Ale pozor na to, abychom byli schopni nasazené tempo vydržet dlouhodobě,“ radí psycholog Kazda a pokračuje: „Samozřejmostí je slušnost a korektnost. Jsme-li mladší, tak i ochota pomoci druhému. Jednejme přitom zároveň asertivně. Důležité je to, co nám prospívá. Naučte se říkat ne.“

Kristina Stiefelová vám pak doporučuje být otevřený, ale ne přehnaně vlezlý. „Dobrý tip je, přinést nejbližším kolegům třeba dort, když máte narozeniny, vždycky to udělá radost,“ inspiruje k milým pozornostem a pro úplného nováčka na pracovním trhu má ještě jednu radu: „Nezapomeňte z první výplaty něco koupit rodičům na důkaz vašeho osamostatnění.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!