Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Připravuje Miroslav Moravec zahradník V únoru je už více slunečných dnů. Pokud tedy vlastníme skleník nebo zimní zahradu, připravíme si a zkontrolujeme stínování. Koncem února má sluníčko velkou sílu a mohlo by rostlinám ublížit.

Rostliny, jako jsou pelargonie, fuchsie a jiné, které jsme přezimovali v místnostech se špatným osvětlením, přeneseme na světlé místo. Zakrátíme je, dosypeme zeminu, popřípadě přesadíme. Rostliny ze začátku stíníme, než si přivyknou na vyšší intenzitu světla.

Vyséváme petúnie (Petunia hybrida), starček (Cineraria maritima, salvie (Salvia splendes), lobelky (Lobelia erinus). Ze zeleniny vyséváme celer, papriky, rajčata, ovšem jen do skleníku.

Přepichujeme do sadbovačů sadbu z lednových výsevů, jako je salát, kedlubny, květák.

Je čas sázet hlízy begonie hlíznaté (Begonia tuberhybrida). Hlízy nejprve namočíme na půl hodiny do vlažné vody, pak naplníme truhlík nebo květináč substrátem do jedné třetiny a na povrch uložíme hlízu. Nezasypáváme ji. Substrát udržujeme vlhký a při běžné pokojové teplotě nám do dvou až třech týdnů začnou hlízy rašit. Teprve potom dosypeme substrát do plna.

Zakládáme skleníky a pařníky na teplý způsob pro přirychlení zeleniny. To znamená, že na dno skleníku či pařníku dáme minimálně 40 centimetrů silnou, řádně udusanou vrstvu chlévské mrvy, ještě lépe koňský hnůj. To vše zaházíme deseticentimetrovou vrstvou země.