Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co ukázaly Janouškovy odposlechy: pokus o 'atentát' i kontakty s Grygárkem

Česko

  10:30
PRAHA - Známý zákulisní hráč Roman Janoušek byl po aféře s ovlivňováním dění magistrátu a autonehodě, při níž srazil ženu, považován za 'mrtvolu' bez vlivu. Odposlechy zveřejněné serverem Lidovky.cz však ukazují, že i poté se snažil ovlivňovat dění v nejvyšších patrech české společnosti. Všimněte si třech zásadních momentů z nahrávek.

Napíchnutý Roman Janoušek. Lidovky.cz exkluzivně získaly nové odposlechy "Mazánka". foto: Grafika/Štěpán Korčiš

'Atentát' černé vdovy

Kvůli jmenování Lenky Bradáčové do křesla Vrchní státní zástupkyně v Praze vypukla u Janouška panika a horečnatě přemýšlel, jak se "královny" zbavit. A muž, o němž se kriminalisté domnívají, že jde o lobbistu Martina Ulčáka nabídl řešení. Bradáčovou měl odstranit její podřízený, státní zástupce a bývalý náměstek Vlastimila Rampuly Jan Karabec.

Odposlechy v Myšák Gallery

Odposlechy v Myšák Gallery

"Pod ní je člověk, kterej se jako jmenuje Karabec, možná, že to jméno znáš.....Vymyslel jsem takovou věc, že by na ni Karabec sbíral materiály jak tam vohejbá právo a co tam dělá, nebo nedělá. A v určitou chvíli by se z něho stala černá vdova. To znamená, že by si vzal na sebe výbušniny a vybouch by to celý státní zastupitelství do vzduchu," řekl Janouškovi. (ČTĚTE VÍCE)

Co se stalo:
Krátce po nástupu Bradáčové Karabec jako náměstek skončil. "S touto částí (odposlechů) jsem byla seznámena a hned po svém nástupu jsem učinila potřebná opatření," řekla k tomu serveru Lidovky.cz Bradáčová. Spekuluje se, že kvůli plánovanému jmenování cílevědomé žalobkyně musel skončit tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (dříve ODS). Pospíšilův nástupce Pavel Blažek (ODS)  jmenoval Bradáčovou až po vleklých průtazích. 

'Tu stavbu musím nějak financovat'

Bývalý náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek loni v dubnu a květnu navštívil Janouška v kanceláři u Myšáka. Policejní mikrofony ho tak usvědčují z přátelství s Janouškem, dosud přitom Grygárek tvrdil, že spolu probírali pouze pojistnou událost. Na nahrávkách však zní rozhovory o financování stavby Grygárkovy vily, kterou staví v pražské čtvrti Dobeška, ale diskuze nad mediální prezentací Janouškovy autonehody.

"Jedinej problém je, že dneska, když tu budu mít tři pětky a někdo tady půjde kolem, tak se vo.....,“ stěžoval si Janoušek. "Jasný jasný, všichni jsme ve stejný situaci, přitakával Grygárek. A o chvíli později mikrofony zaznamenaly Grygárka: "Ale kdybych věděl výhledově, že třeba za rok a půl, protože já tu stavbu musím nějak financovat.“

Bývalý žalobce Libor Grygárek (vlevo) a lobbista Roman Janoušek.

Bývalý žalobce Libor Grygárek (vlevo) a lobbista Roman Janoušek.

Janoušek pak o Grygárkovi hovořil i se svým obhájcem Vítem Širokým a do jisté míry popřel tvrzení kdysi elitního právníka, že oba muži se poznali až v roce 2011. "Libor je se mnou, s váma, s kýmkoliv. Máme se rádi, hodně jsme toho prožili, ale ta lidská jistota není tak dobrá. Jinak ho mám rád, fakt je dobrej, jako kámoš,“ řekl Janoušek. (ČTĚTE VÍCE)

Co se stalo:
Grygárek čelí obvinění právě kvůli pomoci Janouškovi. Detektivové ho obvinili kvůli tomu, že lobbistovi pomohl ututlat švýcarské vyšetřování praní špinavých peněz. Pod drobnohledem kriminalistů se také ocitly Grygárkovy majetkové poměry, zajímá je, zda jeho rodina mohla investovat 40 milionů korun do nemovitostí, jak uvedla MF DNES.

Janoušek: Jediný, co funguje, je vyvolat v lidech lítost

Policejní mikrofony Janouška usvědčují ze snahy ovlivnit vyšetřování autonehody, při níž srazil ženu a ujel. Kriminalisté nahráli jeho schůzku krátce poté, co státní zástupkyně překvalifikovala jeho čin na pokus o vraždu a lobbistovi rázem hrozilo 18 let za mřížemi. Přemítal proto, jak rozhodnutí zvrátit. Na nahrávkách se také baví o posudku, který by mu k tomu měl pomoct.

"Je potřeba to nastěhovat státnímu zástupci, s nímž se dá bavit. Je třeba mít jasnýho člověka, se kterým se můžeš bavit doma v garáži, když to řeknu obrazně...," radil mu loni na jaře muž, pravděpodobně opět Ulčák.

Kmotr Janoušek uměl ocenit policisty zasahující u jeho autonehody. Nechali ho zavolat, neudělali mu testy na drogy

Kmotr Janoušek uměl ocenit policisty zasahující u jeho autonehody. Nechali ho zavolat, neudělali mu testy na drogy

"Příští čtvrtek budou hotový, dodáme je do spisu. Buďto to bude překvalifikovaný, nebo ne. Odborníci říkaj, že si neumí představit, že to nepřekvalifikujou," věřil si Janoušek. (ČTĚTE VÍCE)

Soudce navíc v úterý povolil přehrávání dalších odposlechů v soudní síni, kde mimo jiné zněly jeho telefonáty těsně po nehodě.  "Kotě, paní do mě nacouvala, pak přijelo asi 200 policajtů. Potřebuju nějaký doklady," volal přítelkyni. "Normálně cigoška, couvání, bouračka... 400 novinářů, 18 policejních vozů. To je hrozná p*del tady," telefonoval také (více ZDE).

Co se stalo:
Roman Janoušek dostal ve středu u pražského městského soudu 3 roky ve věznici s dozorem a zákaz řízení na 5 let. Za pokus o vraždu a ohrožení pod vlivem návykové látky podnikateli hrozilo až 18 let za mřížemi.

Soudce Tomáš Kubovec ovšem čin překvalifikoval, Janouška neodsoudil za pokus o vraždu, ale za těžké ublížení na zdraví. V rozsudku trvajícím sedm minut popsal, že Janoušek byl v době nehody pod vlivem alkoholu, přesto řídil a ohrozil ženu, kterou předtím naboural. Janoušek byl sice zřetelně "intoxikován alkoholem", rozlišovací a ovládací schopnosti ale neměl tak ovlivněné, aby nemohl vědět, co dělá (více ZDE).

Žalobkyně i Janoušek se proti trestu odvolali, případ tak putuje k Vrchnímu soudu v Praze. 

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Prodej bytu v Moravské Třebové
Prodej bytu v Moravské Třebové

Západní, Moravská Třebová - Předměstí, okres Svitavy
2 000 000 Kč

Mohlo by vás zajímat