Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co za půl milionu udělal pro ČD Cargo exposlanec Zgarba? Nestarejte se - tajné

Česko

  7:00
PRAHA - Státní nákladní dopravce ČD Cargo se pokouší utajit detaily více než půlmilionového kontraktu, který před dvěma lety uzavřel s vykroužkovaným poslancem ČSSD Petrem Zgarbou. "Zásadně nesouhlasím," říká k utajovací mašinerii ministr dopravy Zdeněk Žák.

Petr Zgarba foto: ČTK

Jak před pár dny server Lidovky.cz informoval (více ZDE), socialista Petr Zgarba se poté, co jej voliči na Vysočině vykroužkovali, stal poradcem státní firmy. I když se do té doby specializoval na zemědělství, mandátní smlouva mu zajišťovala po téměř dva roky paušální odměnu 35 tisíc korun. Mimo jiné měl provádět "průzkumu trhu v nákladní dopravě" a vyhodnocovat "situaci na přepravních trzích".

KDO JE ZGARBA

Do čela kandidátky - je na třetím místě - jej ČSSD nasadila i v předčasných volbách. A to navzdory jeho dřívějším aférám, které mu nejspíš "zařídily" zmiňované vykroužkování v roce 2010.

Socialista Zgarba musel nejprve opustit post ministra zemědělství kvůli aféře Pozemkového fondu, který umožnil spekulantům získat v okolí Prahy i na dalších místech Česka lukrativní pozemky. Už předtím musel Zgarba vysvětlovat vlastní nákup pozemků od fondu, kde pracovala současně jeho manželka. Kritizované byly i dotace, které Zgarba prosadil ve sněmovně pro obec Lípa-Petrkov, kde jeho rodina vlastní nemovitosti.

Jelikož Zgarbovy úkoly jsou naformulovány velmi neurčitě, požádal server Lidovky.cz s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím o přehled provedených úkonů. A současně chtěl i o přehled obdobných smluv. Neúspěšně. "ČD Cargo není povinným subjektem k poskytování informací," odmítl informace vydat předseda představenstva Oldřich Mazánek. A to i navzdory starším rozsudkům, které přinutily poskytovat informace státní firmy jako jsou Lesy ČR, České dráhy či Všeobecná zdravotní pojišťovna.

"Společnost ČD Cargo vznikla jakožto obchodní společnost založená za účelem dosahování zisku a nikoliv za účelem uspokojování veřejných potřeb. Po celou dobu existence převažovaly a převažují soukromé prvky existence obchodní společnosti nad možnými prvky, které by teoreticky mohly vést k úvahám o, byť i jen nepřímém, vlivu uplatňování veřejného vlivu na fungování obchodní společnosti," napsal do zamítavého stanoviska Mazánek z ČD Cargo.

Odstupující ministr Petr Zgarba, premiér Jiří Paroubek a Zgarbův nástupce Jan Mládek (zleva).

Jak zjednat nápravu

Ve svém dopise však Mazánek už nezmínil, že ono "dosahování zisku" se příliš nedaří a ČD Cargo prodělalo na své provozní činnosti za prvních osm měsíců letošního roku půl miliardy korun. Stejně tak raději nerozvádí, jak se onen "teoretický veřejný vliv" uplatňuje vždy při změně politické garnitury na ministerstvu dopravy, která si do vedení drah dosazuje vlastní lidi. Právě Mazánek se do čela ČD Cargo vrátil po čistkách, které v resortu provedl ministr Rusnokovy vlády a kandidát SPOZ Zdeněk Žák.

Razantní kroky na ministerstvu přitom Žák označoval jako tažení proti trafikantům. Jak je možné, že jeho lidé nyní utajují detaily - podle všeho - trafikantských smluv? "Zásadně s tím nesouhlasím a, byť k tomu nemám přímou pravomoc, pokusím se zjednat nápravu," napsal serveru Lidovky.cz ministr Žák.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat