Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exposlanec Zgarba měl utajenou smlouvu u ČD Cargo. Za půl milionu

Česko

  7:00aktualizováno  13:25
Když přišel exposlanec a číslo tři na kandidátce ČSSD na Vysočině Petr Zgarba o místo v poslanecké lavici, dokázal si obstarat zajímavý vedlejší příjem - začal radit státní firmě ČD Cargo.

Exministr zemědělství Petr Zgarba (vlevo) s Františkem Bublanem, novým senátorem foto: ČTK

Před třemi lety Petra Zgarbu voliči na Vysočině vykroužkovali. Někdejší ministr zemědělství se ovšem dokázal zajistil. Stal se poradcem státního železničního dopravce ČD Cargo. Mandátní smlouva mu minimálně na rok a půl zajišťovala paušální odměnu 35 tisíc korun měsíčně.

Vodička smlouvu uzavřel pár dní před odvoláním

Předseda představenstva ČD Cargo Jiří Vodička smlouvu podepsal jen pár dní před odvoláním (představenstvem byl odvolán koncem června 2011). Nový šéf ČD Petr Žaluda Vodičkův odchod zdůvodnil splněním úkolu, který spočíval v přivedení firmy do ziskovosti. Odvolání prý bylo plánováno delší dobu. Tehdejší ministr dopravy Radek Šmerda však tvrdil, že příčinou odchodu bylo vyplacení odměn podřízeným, což Vodička odmítl. Server Česká pozice jako důvod výměny Vodičky uvedl tlak politiků ODS, kteří byli blízcí expremiérovi Mirku Topolánkovi. Týden po odvolání Vodičky se ukázalo, že odměny šestinásobně převyšující výši odměn v ČD Cargo, si manažeři Českých drah, kteří stáli za odvoláním Vodičky, navrhli sami. Zdroj: www.wikipedia.cz

Podle smlouvy, kterou se podařilo získat Fondu Otakara Motejla a kterou si můžete prohlédnout v digitální knihovně dokumentů serveru Lidovky.cz, měl pro ČD Cargo "vypracovat projekt podpory železničních vleček za účelem navýšení přepravních objemů dřeva a zemědělských komodit" a pak ještě "studii vývoje trhu dřeva a zemědělských komodit v Česku a Evropě".

Půlmilionová odměna

Ostatní úkoly, které měl rok a půl Zgarba plnit, jsou ve smlouvě naformulované velmi neurčitě.

"Zavazuje se zejména:
- k získávání nových zákazníků. 
- k reprezentování mandanta v místě působnosti mandantáře.
- k provádění průzkumu trhu v nákladní dopravě.
- ke sledování vyhodnocování situace na přepravních trzích." 

Celkově vynesla smlouva Zgarbovi více než půl milionu korun.

O Zgarbově angažmá v ČD Cargo se až dosud veřejně nevědělo. Vystudovaný zemědělec tvrdil, že se po vykroužkování věnoval jen svému hospodářství. "Zabývám se klasickou zemědělskou výrobou, živočišnou i rostlinnou," tvrdil.

V rodinné farmě chová prasata a okolo dvou stovek býků. Současně tvrdil, že mu poslanecké debaty nechybějí. Když však loni uvolnil poslanecké místo František Bublan, který se stal senátorem, Zgarba ochotně naskočil jako náhradník (více čtěte ZDE).

Umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky

Do čela kandidátky - je na třetím místě - jej ČSSD nasadila i v předčasných volbách. A to navzdory jeho dřívějším aférám, které mu nejspíš "zařídily" zmiňované vykroužkování v roce 2010.

Socialista Zgarba musel nejprve opustit post ministra zemědělství kvůli aféře Pozemkového fondu, který umožnil spekulantům získat v okolí Prahy i na dalších místech Česka lukrativní pozemky. Už předtím musel Zgarba vysvětlovat vlastní nákup pozemků od fondu, kde pracovala současně jeho manželka. Kritizované byly i dotace, které Zgarba prosadil ve sněmovně pro obec Lípa-Petrkov, kde jeho rodina vlastní nemovitosti.

Zgarba na svém přivýdělku nevidí nic špatného. "Po více než roce od skončení poslaneckého mandátu jsem začal poskytovat poradenské služby managementu ČD Cargo podle jeho zadání za zcela standardních podmínek. Tato smlouva byla řádně ukončena v souvislosti s mým nástupem do Poslanecké sněmovny. Osobně nevidím nic špatného na uzavřeném kontraktu," reagoval ve středu exposlanec Zgarba.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...