Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Coenové s „Kuráží“ zahájí Berlinale

Česko

Jedenašedesátý ročník berlínského filmového festivalu zítra večer odstartuje projekce westernu bratří Coenů Opravdová kuráž. Hlavní soutěž se opět obešla bez českých zástupců, ti však pronikli do sekce Forum.

Hlavní soutěži filmového festivalu Berlinale, který začíná tento čtvrtek, dominují snímky euroamerické. Většinou jde o několikačetné koprodukce, jako v případě maďarsko-francouzskoněmecko-švýcarské novinky režiséra Bély Tarra A Torinói Ló, která se inspiruje epizodou ze života Friedricha Nietzscheho. Ze Spojených států pocházejí hned čtyři tituly, včetně americko-německé koprodukce The Future multiumělkyně Mirandy July, jejíž celovečerní debut Já a Ty a všichni ostatní běžel i v našich kinech.

Euroamerickou hegemonii narušují jihokorejský film Saranghanda, Saranghaji Anneunda (režisér Yun-gi Lee soutěžil před šesti lety v Karlových Varech se snímkem O lásce) a íránský Jodaeiye Nader az Simin, zástupci z Izraele a Turecka mají evropské koprodukční partnery. Je tedy velká pravděpodobnost, že na letošním Berlinale získá Zlatého medvěda film ze starého kontinentu - poprvé od roku 2006, kdy zvítězila Grbavica Bosenky Jasmily Žbaničové.

Pistole, tanec a Shakespeare Mimo soutěž festival láká například na zahajovací western bratří Coenů Opravdová kuráž, nový snímek Wima Wenderse Pina či na režijní prvotinu herce Ralpha Fiennese Coriolanus.

Do oficiální sekce Forum, která se zaměřuje na mladé talenty, pronikly hned tři tuzemské tituly. Promítnut bude dokument Eriky Hníkové Nesvatbov, česko-slovenské drama Zuzany Liové Dom a debut Václava Kadrnky Osmdesát dopisů. Na trhu European Film Market, který je nedílnou součástí Berlinale, Českou republiku už podeváté zastoupí České filmové centrum. V rámci trhu budou k vidění filmy Kuky se vrací, 3 sezóny v pekle, Pouta a ukázka z dokončovaného Havlova Odcházení. Představeno bude také DVD Nultá léta, na němž Institut animované tvorby zkompiloval domácí animované snímky z let 2000 až 2010.

Klíčovými slovy sekce Panorama, shrnující nezávislé a „artové“ filmy na kontroverzní témata či s nekonvenční estetikou, se stanou korupce, migrace a důvěrný vhled. Popáté proběhne blok Culinary Cinema, specializovaný na jídlo a životní prostředí.

Mezi nesoutěžní akce se na letošním berlínském festivalu zařadí například retrospektiva Ingmara Bergmana či promítání Scorseseho Taxikáře v restaurované verzi. Čestného Zlatého lva si odveze herec Armin Mueller-Stahl.

Porotě posuzující filmy v hlavní soutěži tentokrát předsedá herečka Isabella Rosselliniová, známá například z filmu Modrý samet. Po jejím boku zasedne režisér Guy Maddin, jenž ji obsadil do svého pozoruhodného snímku Nejsmutnější hudba světa. Dalšími členy poroty jsou rakouská producentka Jan Chapmanová, německá herečka Nina Hossová, bollywoodská hvězda Aamir Khanová, britská kostymérka Sandy Powellová. Festival symbolicky drží místo v jury íránskému režiséru Džafaru Panahímu, který je spolu s kolegou Mohammadem Rasoulofem Ahmadínežádovým režimem odsouzen k mnohaletému vězení. Přehlídka na jejich podporu organizuje řadu iniciativ.

Letošní Berlinale potrvá do 20. února. Všechny informace jsou na oficiálním webu www.berlinale. de.

Autor: