13. července 2017 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko na poslední chvíli odpovědělo EU, proč nepřijímá uprchlíky. Žádný prý nevyhovuje

„Výtky ohledně neplnění kvót jednoznačně odmítáme,“ řekl Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Výtky ohledně neplnění kvót jednoznačně odmítáme,“ řekl Chovanec. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Česko prostřednictvím vládního zmocněnce pro zastupování země před Soudním dvorem Evropské unie zaslala Evropské komisi své vyjádření ve sporu o nepřijímání migrantů. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. Výtky ohledně neplnění kvót ministerstvo odmítá. Česko mělo čas na odpověď do čtvrtka.

Evropská komise zahájila řízení pro neplnění povinností s ČR, Polskem a Maďarskem 14. června. Vadí jí, že tyto státy nepřebírají od Itálie a Řecka migranty z jiných zemí podle stanovených kvót. Podle komise uvedené tři země přes opakované výzvy porušují své právní povinnosti a neberou ohled na své závazky vůči Itálii, Řecku a dalším státům unie.

Chovanec: Nikdo nesplňuje podmínky k relokaci

Podle Novákové komise Česko vytýká, že neinformuje v pravidelných intervalech o počtech žadatelů, které by mohla přijmout z Řecka a Itálie. S tím Česko nesouhlasí. „Výtky ohledně neplnění kvót jednoznačně odmítáme. Navíc na území Itálie a Řecka není v současné chvíli nikdo, kdo splňuje podmínky pro relokaci, proto je jakákoliv nabídka ze strany ČR bezpředmětná,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Česká republika byla podle něj na své území připravena přemístit 50 uprchlíků, a to 30 z Řecka a 20 z Itálie. Po bezpečnostních prověrkách ČR přijala z Řecka 12 lidí. „Itálie v případě první nabídky nedodala potřebné doklady, na druhou nabídku vůbec nereagovala,“ podotkla Nováková.

Ministerstvo vnitra dále uvedlo, že Itálie a Řecko neposkytují dostatečnou součinnost pro úspěšné přemístění uprchlíků. Za nejvíce problematický označilo systém registrace osob a jejich identifikace. „Kromě toho, že v tuto chvíli jsou jakékoliv nabídky ze strany ČR bezpředmětné, Česká republika je konzistentně přesvědčena o nefunkčnosti celého systému povinných kvót,“ podotkla Nováková.

Ani migranti nechtějí program využít

Relokační program má podle ní od počátku nedostatky a migranty se nedaří umísťovat a integrovat ani dalším členským státům EU. Uvedla, že relokace neposkytují dostatečné bezpečnostní záruky a jsou mimořádně nákladné a administrativně náročné. „Navíc se relokace nesetkávají s ochotou samotných migrantů systém využít nebo je jimi naopak zneužíván k usnadnění cesty do preferovaného státu,“ dodala. Poukázala na to, že se dosud podařilo ze stanovených kvót umístit celkem jen 15 procent uprchlíků.

Výzva vysvětlit své chování a ve čtvrtek zaslaná odpověď jsou prvními kroky řízení. Následovat bude zvážení odpovědi komisí. Pokud nebude vysvělení považovat za dostatečné, vydá komise tzv. odůvodněné stanovisko, ve kterém popíše, jakým způsobem porušuje Česko závazky. Česko by pak mělo mít dva měsíce na nápravu. Pokud nebudou problémy vyřešeny (v tomto případě například nabídnutím volných míst pro uprchlíky), obrátí se komise na soud EU. Ten by Česku mohl uložit finanční pokutu či jiný trest. 85% řízení, které Evropská komise v posledních několika letech zahájila, se podařilo vyřešit předtím, než případ dorazil k soudu.

V dubnu navrhla Malta, aby země, které nesplňují imigrační kvóta, musely zaplatit pokutu 60 tisíc euro (jeden a půl milionu korun) za každého odmítnutého uprchlíka. Pokud by tedy Česká republika zůstala u dvanácti přijatých uprchlíků z předepsaných 2600, mohla by se pokuta vyšplhat až na čtyři miliardy korun.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz