14. června 2017 10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU není samoobsluha. Německé listy kritizují východní země kvůli odmítání uprchlíků

Migranti jsou evakuováni z „džungle“ v Calais. Tábor má být zlikvidován. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti jsou evakuováni z „džungle“ v Calais. Tábor má být zlikvidován. | foto: Reuters

BERLÍN Výrazně kritická vůči Česku, Polsku a Maďarsku je ve středečních komentářích dvojice německých listů, které se věnují rozhodnutí Evropské komise zahájit se středoevropskými zeměmi řízení pro porušení unijní legislativy kvůli tomu, že nepřijímají migranty podle stanovených kvót. EU není podle deníků Mannheimer Morgen a Nürnberger Nachrichten samoobsluhou a solidarita patří k jejím základním hodnotám.

„Způsob, jakým Polsko, Maďarsko a Česko, stejně jako Slovensko brzdí evropskou politiku, daleko překračuje vše, co by si ostatní členské země ještě mohly nechat líbit,“ míní list Mannheimer Morgen. „Toto společenství není žádným samoobslužným obchodem. Solidarita patří k základním povinnostem. Kdo ji nechce poskytnout, může také Evropskou unii opustit. Ale peníze pak zůstanou tady,“ píše deník.

O nic smířlivější není ani list Nürnberger Nachrichten. „Čtveřice východních vlád svojí uprchlickou politikou provokovala, zahrávají si s náladami nepřátelskými vůči uprchlíkům, aby si na nich přihřívaly svou národně-konzervativní polívčičku,“ míní deník. „Přitom by zodpovědní ve Varšavě, Praze, Bratislavě a Budapešti měli vědět: Kdo teď neprokáže solidaritu, nebude na ni sám moci spoléhat. To se ukáže nejpozději za jeden nebo dva roky, kdy začnou vyjednávání o dalším sedmiletém finančním období,“ píše list Nürnberger Nachrichten.

Proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků jsou všechny země Visegrádu, Slovenska se ale úterní rozhodnutí EK netýká. Česká republika nyní odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle nedávného vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nepřijme. Chovanec to zdůvodnil mimo jiné zhoršenou bezpečnostní situací.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz