11. června 2009 7:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD chce maturitu bez češtiny, zavedla by testy z gramatiky

studenti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy studenti | foto: Shutterstock

PRAHA Maturitní zkouška bez českého jazyka? Pokud by ČSSD prosadila svůj návrh, který je v takzvané Oranžové knize, nebylo by to nic nereálného. Podle socialistického experta na školství a nového europoslance Jiřího Havla je v současné podobě maturitní zkouška z českého jazyka spíše zkouškou z literatury a ta je hlavně uměleckým předmětem.

„Dnes má kantor naprostou svobodu v tom, co učí. Rámcové vzdělávací programy mu umožňují, aby se věnoval například víc dramatu, nebo filmovému umění, či poezii, což je dobře,“ říká Havel. Podle jeho slov na to ale státní maturita nebere ohled, protože jasně říká, co všechno a na jaké úrovni musí žáci pak umět a co po nich bude požadováno u maturity.

„Další problém je u slohové části, která dává studentům sice možnost písemně se vyjádřit. Nicméně hodnocení budou pouze subjektivním posouzením textu. A za to, co někomu přijde jako originální, jiný dá čtyřku,“ dodal Havel.

To jsou podle něj hlavní důvody, proč je státní maturita z českého jazyka v současné podobě nesmyslná. Řešením by podle jeho názoru bylo, aby žáci dělali ve druhém ročníku střední školy gramatické testy. Úspěšné zvládnutí zkoušky by bylo samozřejmě nutností a podmínkou připuštění k maturitě.

O něčem takovém však ministerstvo školství nechce ani slyšet. „Český jazyk je součástí maturity, protože znalost mateřského jazyka považujeme za zásadní,“ reagoval Ondřej Gabriel z ministerstva školství. Dodal, že skladba maturitních předmětů se probírala v roce 2007 a jejím výsledkem je právě současná podoba skladby předmětů.

Návrh Havla již schválila školská komise ČSSD, jeho realizace se ale nyní komplikuje. ČSSD totiž plánovala, že by tento model mohl začít fungovat čtyři až šest let po odstartování státních maturit. Nyní ale není jasné, zda jednotné maturity vůbec budou za rok spuštěny. Pro jejich odložení o dva roky je ODS, ale i samotná ČSSD.

A jak by podle Havla vypadala ideální maturitní zkouška? Složená by byla z dvou cizích jazyků a matematiky. „Pak by bylo jasné, že ji nedostane nikdo, kdo neumí číst a psát,“ dodal.