Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

ČSSD je pro klouzavý mandát poslanců ministrů, KSČM ne

Česko

  15:23
PRAHA - Opoziční ČSSD a KSČM se neshodují v tom, zda by podpořily návrh na zavedení takzvaného klouzavého mandátu pro poslance - ministry. Zatímco sociální demokraté jsou úpravě nakloněni, podle komunistů je zbytečná. Obě strany jsou ale proti tomu, aby sněmovna mohla vyslovit nedůvěru vládě jen v případě, pokud by měl v dolní komoře podporu nový premiér.

Předseda KSČM Vojtěch Filip nevidí pro klouzavý mandát důvod. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Obě úpravy se zavázala prosazovat koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV).

Koaliční smlouva pouze říká, že vláda úpravu pro zavedení klouzavého mandátu předloží. Vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) minulý týden řekl, že doufá v její prosazení v nynějším volebním období. Prý by klouzavý mandát využil. Úprava vyžaduje stejně jako konstruktivní vyjádření nedůvěry vládě ústavní většinu 120 poslanců ve sněmovně, koalice má 118 hlasů.

Filip: Pro klouzavý mandát nevidím důvod
Klouzavý mandát je podle sociálních demokratů možný. Změna by ale měla platit až od dalšího volebního období, řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by byl klouzavý mandát účinný už v nynějším období, hrozilo by, že by příslušný zákon mohl zpochybnit Ústavní soud, domnívá se. Sociální demokraté poukazují na loňský verdikt, kterým soud zrušil plánované předčasné volby.

"Pro klouzavý mandát nevidíme důvod, ale jednat o něm můžeme," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něho je otázkou, co by se stalo s náhradníkem za ministra ve sněmovně, pokud by byl tento člen vlády z kabinetu odvolán. Také Filip poukazuje na rozhodnutí soudu a předčasných volbách, když prý převážilo právo na dodržení doby mandátu poslance nad právem volit.

Konstruktivní vyjádření nedůvěry vládě hlasy opozice nedostane prakticky s jistotou. Podle Sobotky by byla taková úprava nadbytečná, sněmovně se za posledních 20 let podařilo 'sesadit' kabinet jen jednou. Naléhavější je zavést přímou volbu prezidenta, obecné referendum a rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, uvedl Sobotka. Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana by mohla úprava znemožnit jakékoli vyslovení nedůvěry, byť by vláda dělala zásadní chyby.

Útok na parlamentarismus
Podle Filipa je koalicí plánovaná změna útokem na parlamentarismus. "Vláda se staví nad parlament, jde o posun k exekutivnímu systému a o posílení práv sekretariátů politických stran," tvrdí Filip.

O konstruktivním vyjádření nedůvěry vládě se hovořilo hlavně v ODS potom, co se opozici loni podařilo svrhnout i za pomoci několika koaličních poslanců kabinet Mirka Topolánka (ODS). Už za jeho vlády se debatovalo i o klouzavém mandátu, kdy se ministr může soustředit na vládní funkci a náhradník je plnohodnotným poslancem, který může na rozdíl od člena vlády pracovat ve výborech. Jsou ale i záporné argumenty, týkají se hlavně částečného zpřetrhání vazeb mezi vládou a sněmovnou. Otázkou také je, zda by měli náhradníci zájem stát se členy sněmovny na nejistou dobu.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...