12. června 2015 23:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD navrhne Babišovi na náměstkyni ministra financí Juroškovou

Ministr financí Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokracie navrhne na náměstkyni ministra financí Lenku Juroškovou. V pátek to řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Jurošková by měla nahradit náměstka pro oblast mezinárodních vztahů Martina Prose (ČSSD).

Martina Prose koncem května odvolal ministr Andrej Babiš (ANO) poté, co Pros jménem ministerstva požádal Českou národní banku o prověření možných manipulací s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR.

„Pani Jurošková je kvalitní kandidátkou na pozici náměstkyně ministra, má dobré vzdělání v oblasti práva a ekonomiky, potřebné jazykové znalosti, pracovní zkušenosti z oblasti bankovnictví,“ uvedl Sobotka.

Jurošková vystudovala pražskou Vysokou školu ekonomickou a také práva na Univerzitě Karlově, kde byla tématem její disertační práce právní problematika bankovního dohledu. Práva studovala také ve Velké Británii, je odbornou asistentkou na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Pracovala jako právnička v České spořitelně, v advokátní kanceláři Norton Rose Fulbright byla členkou pracovní skupiny pro bankovnictví a kapitálový trh. Ve svých odborných textech se věnuje regulaci finančního sektoru a dohledu nad ním.

Pros nemá důvěru

Babiš odůvodnil Prosovo odvolání ztrátou důvěry. Prosovi vytkl, že ho o svých krocích předem neinformoval. Za žádost k ČNB o prověření podezření na možnou manipulaci pražské mezibankovní sazby PRIBOR předtím Babiš Prose kritizoval, podle ministra tím poškodil pověst bankovního trhu. Sazba PRIBOR má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou.

Centrální banka už dříve uvedla, že nemohla zahájit dohledové šetření, protože od Prose nedostala žádné relevantní informace. Podle Babiše pak guvernér ČNB Miroslav Singer v oficiálním dopise zaslaném na ministerstvo financí podezření ohledně machinací s PRIBOR vyvrátil.

Pros o prošetření mezibankovní sazby požádal písemně v dubnu. V dopise adresovaném Singerovi psal o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější prý zahrnuje rovněž obavy z manipulace. Případná manipulace se sazbou přitom podle Prose mohla způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!