Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD navrhla vyšší sazbu nemocenských dávek

Česko

PRAHA Nemocní zaměstnanci by od příštího roku měli v prvních třech dnech nemoci pobírat 30 procent průměrného platu. Takový návrh včera představil stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Sociální demokraté ho chtějí prosadit do novely zákoníku práce, kterou by poslanci měli schvalovat již příští týden.

Podle schváleného zákona o nemocenské by lidé od ledna neměli v prvních třech dnech stonání dostávat žádnou náhradu.

Stejný návrh jako Škromach na náhradu 30 procent průměrného příjmu v prvních třech dnech nemoci od ledna předložil minulý týden komunistický poslanec Miroslav Opálka. V Poslanecké sněmovně s ním ale neuspěl.

Od ledna nemají v prvních třech dnech nemoci zaměstnanci nárok na žádnou nemocenskou. Ústavní soud ale k 30. červnu toto opatření vládní reformy zrušil. Od pololetí by tak nemocní měli na začátku nemoci dostávat stejně jako od 4. dne, tedy 60 procent vyměřovacího základu, jenž se počítá z příjmu. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas minulý týden navrhl, aby se od září do konce roku platilo 25 procent základu. Návrh připojil k novele zákona o nemocenském pojištění, kterou by sněmovna měla také schvalovat nejspíš příští týden. Se zavedením dávek na počátku nemoci v novém roce ministr nesouhlasí. Podotkl, že Ústavní soud ve svém stanovisku nepoukázal na to, že by neplacení nemocenské od příštího ledna bylo neústavní. Podle něj je „bizarní hypotéza“, že by si soudci neuvědomili, že tato úprava má platit.

***

Zdeněk Škromach přichází se stejným návrhem jako komunisté. Ti ale neuspěli.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat