10. června 2017 16:36, aktualizováno  18:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚V politice končím.‘ Ministr Ludvík nebude obhajovat post šéfa pražské ČSSD

Miloslav Ludvík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Ludvík | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha ČSSD povede v Praze do sněmovních voleb místopředseda strany a metropolitní radní pro dopravu Petr Dolínek, členové ho zvolili lídrem. Porazil ministra Miloslava Ludvíka, který na kandidátce nebude. Ludvík už nebude obhajovat pozici šéfa pražské ČSSD. V reakci na výsledek výběru volebního lídra řekl, že v této chvíli v politice v podstatě končí.

Ludvík uvedl, že každý chce zvítězit a výsledek je daný. „Měli jsme na tom postavené primárky, takže v tuhle chvíli já v podstatě víceméně v politice končím,“ řekl ministr. Výsledek volby znamená, že na kandidátce nebude figurovat.

Miloslav Ludvík

Miloslav Ludvík (53) byl ministrem zdravotnictví jmenován loni v listopadu. Do té doby byl od roku 2000 ředitelem Fakultní nemocnice v Motole. Vystudoval obor ekonomika zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze, později i práva. Členem ČSSD je od roku 1990. V roce 2014 vedl pražskou kandidátku strany v komunálních volbách, pražským zastupitelem je již od roku 2002. Od prosince 2014 je předsedou pražské organizace strany, je také členem předsednictva strany.

Ludvík očekává, že na podzim se uskuteční konference pražské stranické organizace. „Rozhodně už se o post ucházet nehodlám. Tady vyhrála určitá skupina, tady už bude v Praze rozhodovat někdo jiný,“ dodal.

Výsledek okomentoval i vítěz hlasování Petr Dolínek. „Tento rok je zlomový nejen pro naši zemi, ale i pro mě osobně. Členové strany mě v březnu zvolili místopředsedou a nyní lídrem kandidátky v Praze. Moc si toho vážím a chci říct, že budu dělat všechno pro vítězství sociální demokracie v těchto klíčových volbách,“ uvedl Dolínek.

Dolínek obdržel 375 hlasů, tedy 50,58 procenta. Ludvík získal 361 hlasů. Na dalších místech navrhované kandidátky členové ve volbě změny neprovedli. Na jejím druhém místě tak má být náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký a na třetím náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Účast činila 40,48 procenta.

Pražským lídrem hnutí ANO je ministr obrany Martin Stropnický, kandidátku KSČM povede v metropoli poslankyně Marta Semelová. Na prvním místě listiny TOP 09 v Praze bude čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Občanští demokraté postavili do čela kandidátky poslankyni Janu Černochovou a koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých místopředsedu Sněmovny Petra Gazdíka (STAN).

Petr Dolínek.

Náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

Petr Dolínek

Petr Dolínek (35) je od roku 2014 náměstkem pražské primátorky, v pražském zastupitelstvu zasedá od roku 2010, byl také radním města. Studoval filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze, studia nedokončil. Pracoval například v marketingu společnosti Thomson Multimedia Czech Republic, byl šéfredaktorem Pražských listů. Do ČSSD vstoupil v roce 1999, byl předsedou Mladých sociálních demokratů. Letos v březnu se stal místopředsedou ČSSD.

Před čtyřmi lety byl na prvním místě pražské kandidátní listiny ČSSD odborový předák, nestraník Jaroslav Zavadil. Sociální demokraté tehdy dostali v hlavním městě zhruba 14 procent hlasů. Skončili na třetím místě za TOP 09 s 23 procenty a ANO s 16,5 procenta hlasů. ODS získala před čtyřmi lety v metropoli 12 procent a KSČM 8,5 procenta hlasů. Pražskou kandidátku ČSSD reprezentují v současné Sněmovně čtyři zástupci.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz