Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD začíná koketovat s mladými, do vedení se derou Moravané

Česko

  22:07
PRAHA - Paroubkova rezignace sociálním demokratům nestačí. A díky ní mohou vedení strany ovládnout lidé z Moravy a Slezska.

Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD foto:  František Vlček, Lidové noviny

Jen několik minut poté, co Jiří Paroubek v sobotu složil funkci předsedy ČSSD, začali jeho kolegové mluvit o dalších nutných změnách. "Chyba nemůže být postavena jen na Jiřím Paroubkovi," shodli se. "Musíme důkladně analyzovat, proč se to stalo," tvrdili.

Ačkoliv nepřesvědčivé vítězství překvapilo v ČSSD všechny, kritici současného vedení už měli poměrně jasno, v čem sociální demokracie selhala. "Chybou bylo příliš monotematické zaměření se na jednu skupinu, volební kampaň neměla gradaci," vypočítával třeba Jaroslav Foldyna, který kandidoval společně s Paroubkem na Ústecku.

O tom, co ČSSD nezvládla, však nemluvil jen Foldyna. Naopak. Nápady, jak dělat věci lépe, najednou hýřili i lidé ze stranického grémia. "Měli bychom číst volební výsledky tak, že lidé chtějí, aby se sociální demokracie v příštím období změnila a měla širší voličský potenciál," tvrdil první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který se během okamžiku stal vedoucí tváří stany. "Musíme pokračovat v projektu modernizace sociální demokracie, v jejím otevírání se mladým voličům a například ekologickým tématům," uvedl.

Mladší lidé mají podle sociálních demokratů usednout i ve stranickém vedení. Paroubka by tak mohli nahradit třeba Sobotka nebo jihomoravský hejtman Michal Hašek. Oba už zájem o předsednický post potvrdili. Jestli se má nový předseda volit teď, nebo až na řádném sjezdu na jaře 2011, se ale sociální demokraté zatím neshodli.

Haškova cesta vzhůru má navíc problém: byl by dalším zástupcem Jihomoravského kraje v nejužším stranickém vedení, a to ostatní regiony nemusí unést. Z Moravy a Slezska totiž pocházejí téměř všechny hlavní tváře ČSSD. "Pokud by měl jít Hašek do nejužšího vedení, ať už jako předseda, či třeba místopředseda, měl by někdo z jižní Moravy vypadnout," svěřil se LN dobře informovaný člen strany. Obětovat je prý ČSSD připravena třeba místopředsedu a brněnského primátora Romana Onderku.

Variant je ale víc. "Oslabit Moravu lze i tak, že Sobotka nebude předsedou poslaneckého klubu," zaznělo z ČSSD. Paroubkův odchod znamená také konec pro mnoho jeho poradců. Už v sobotu večer opustil Lidový dům volební manažer Jaroslav Tvrdík a další působení zvažuje i šéf PR sekce ČSSD Petr Dimun.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat