Úterý 17. září 2024, svátek má Naděžda
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSSD zahájila tažení proti reformám. Všech 14 pošle k Ústavnímu soudu

Česko

  8:06
PRAHA - Sociální demokracie podá do konce týdne stížnost k Ústavnímu soudu - ohradí se proti všem 14 reformním zákonům, jejichž projednání v listopadu bojkotovala ve sněmovně několikadenními obstrukcemi.

Zleva místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, předseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda strany Michal Hašek na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. foto: ČTK

Jde například o důchodovou, zdravotní a sociální reformu i zvýšení DPH. Opozici se nelíbí, že projednávání jednotlivých zákonů bylo v dolní komoře sloučeno, poslanci prý nedostali dostatečný prostor se vyjádřit. Konkrétně sociální demokraté napadnou i novou povinnost nezaměstnaných vykonávat po dvou měsících na podpoře veřejnou službu, píše server Týden.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Stížnost podá skupina poslanců v čele s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. "Už to jen finalizuji a dělám drobné úpravy," cituje web stranického právníka Radovana Suchánka. Odborník na ústavní právo Jan Kysela si ale nemyslí, že sloučením rozpravy automaticky byla porušena ústava. Kritiku ČSSD již dříve odmítli i politici z vládní koalice, kteří reformu i způsob jejího projednání prosadili.

'Veřejná služba je proti Listině'

Další část ústavní stížnosti ČSSD se bude zabývat obsahem dvou konkrétních opatření, které sociální demokracie kritizuje - nucené přeregistrace zdravotnických zařízení a povinnosti pro nezaměstnané vykonávat veřejnou službu. "První opatření je zbytečným obtěžováním až šikanou ze strany veřejné moci a zásahem do nabytých práv, a tedy do právní jistoty. Povinnost vykonávat veřejnou službu zase porušuje právo na zaopatření v nezaměstnanosti, a je tedy proti Listině i mezinárodním smlouvám," řekl právník ČSSD.

Ministr práce a sociálních věcí a autor reformy Jaromír Drábek ale tuto argumentaci odmítá. "Jsem přesvědčen, že úprava veřejné služby je v souladu s ústavním pořádkem naší země," cituje ho on-line deník.

Ústavní soud již dříve obdržel návrh poslanců ČSSD na zrušení několika klíčových ustanovení první části zdravotnické reformy. Sociální demokraté konkrétně napadli zákon o veřejném zdravotním pojištění, který rozdělil péči na základ a nadstandard. Kritizují také zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun.

Autoři: ,