22. června 2018 9:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtvrteční bouřky zaměstnaly hasiče. Řešili požáry i popadané stromy

V Pikárci na Žďársku spadl strom na rodinný dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Pikárci na Žďársku spadl strom na rodinný dům. | foto: HZS Kraje Vysočina

PRAHA Bouřky, které zasáhly ve čtvrtek večer Česko, se obešly bez výraznějších srážek, hasiče ale zaměstnal vítr. Na Moravě, na Vysočině i na Ústecku řešili hlavně popadané stromy a požáry. Všechny poruchy na vedení vysokého napětí, které způsobily čtvrteční bouřky, už energetici opravili. Výjimkou zůstávala obec Zlatá Olešnice na Jablonecku, kam měli špatný přístup.

Na Vysočině k prvnímu případu hasiči ve čtvrtek vyjeli už před čtvrtou. Zasahovali ve všech okresech kraje, nejvíc ale na Žďársku. Vítr tam vál rychlostí přibližně 50 kilometrů za hodinu, ale napršely tam jen dva litry na čtvereční metr, uvádí web Českého hydrometeorologického ústavu. V Pikárci na Žďársku hasiči odstraňovali strom, který spadl na dům. Všechny události se obešly bez zranění, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

V Pikárci na Žďársku spadl strom na rodinný dům.
V Pikárci na Žďársku spadl strom na rodinný dům.

Ani při bouřkách v Moravskoslezském kraji, kde hasiči vyjížděli ve čtvrtek asi sedmdesátkrát, nebyl nikdo zraněn a většinou nevznikly ani větší škody. Výjimkou je pouze poškozená kolárna u vlakového nádraží v Jistebníku na Novojičínsku. „Jednotky odstraňovaly ve čtvrtek večer vzrostlou lípu z budovy kolárny u železničního nádraží v Jistebníku, která objekt poškodila, ale provoz na trati nebyl omezen. Hasiči museli lípu zajistit vázacím popruhem, pomalu ořezat a nakonec opatrně stáhnout z budovy na zem,“ popsal zásah mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

V Bzenci na Hodonínsku hořel les, hasičům se podařilo požár dostat pod kontrolu před šestou večer. „Plamenné hoření v lokalitě už žádné není, hasiči ale ještě budou dohašovat skrytá ohniska, která tam jsou,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Lokalitu také budou prolévat vodou, aby se oheň nezačal znovu šířit.

Bouřky provázené silným větrem také odřízly až 17 tisíc lidí od elektřiny. Nejvíc práce měli energetici v Ústeckém a Libereckém kraji a také na severu Moravy. Škody způsobené čtvrtečními bouřkami zatím ČEZ nevyčíslil. „První odhady se pohybují v jednotkách milionů korun,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.