6. dubna 2017 9:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prošlé lhůty, špatné značení. Čtvrtina ‚závodek‘ neuspěla při kontrolách hygieny

Jídelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jídelna | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Zhruba čtvrtina závodních jídelen v Moravskoslezském kraji při loňských kontrolách hygieniků neuspěla. Pracovníci krajské hygienické stanice provedli loni 117 kontrol v závodních kuchyních, prověřili tak přibližně 75 procent provozoven tohoto typu.

Nedostatky byly zjištěny ve 30 zařízeních a hygienici za ně udělili pokuty ve výši 151 000 korun, řekla ve čtvrtek krajská hygienička Helena Šebáková.

„Závady se týkaly zejména provozní hygieny, nálezu prošlých surovin, nesprávného značení nebo nedoložení dokladů o původu potravin. V sedmi případech bylo nařízeno opatření, tedy sanitace a zákaz použití surovin,“ řekla Šebáková. Hygienici při kontrolách odebrali 12 vzorků a pět stěrů z prostředí. „Nevyhověl pouze jeden vzorek, a to z důvodu nálezu alergenu, konkrétně celeru, který nebyl uveden v informacích pro spotřebitele,“ uvedla Šebáková.

Na závodní jídelny se hygienici zaměřují zvláště proto, že jde o provozovny s velkým objemem výroby a případný vznik alimentárních onemocnění by tak mohl ohrozit větší skupinu lidí. Ze stejných důvodů loni kontrolovali úroveň stravování také ve zdravotnictví a sociálních službách, která byla lepší než v závodních jídelnách. Při kontrolách 251 provozoven byly nedostatky jen v 19 z nich, za což hygienici udělili sankce 65.500 korun.

Během roku pak bylo v těchto zařízeních odebráno 32 vzorků a 70 stěrů, v šesti případech hygienici nařídili sanitaci nebo zákaz použití prošlých surovin.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.