Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtyři olympijská omezení

Česko

Peking 2008 – Olympiádu v Číně provázely potíže, ještě než začala

PEKING/PRAHA Snad žádné olympijské hry v historii nevyvolaly tolik sporů a kontroverzí jako ty v Pekingu. A to ještě předtím, než vůbec začaly. Zahraniční aktivisté varují, že Čína potlačuje lidská práva, sponzoři her z řad velkých mezinárodních koncernů si zase mnou ruce nad tím, že se budou moci představit na obrovském čínském trhu. S jakými omezeními se však potýkají samotní sportovci? A jaké podmínky k práci mají novináři, kteří mají o olympijském dění informovat? 1. Blokovaný internet Není tajemstvím, že čínské úřady cenzurují přístup svých občanů k informacím. Zejména potom k těm, které by mohly ohrozit „národní zájmy“. Blokovány jsou internetové stránky organizací a hnutí, jako jsou Human Rights Watch nebo Free Tibet.

Koncem minulého týdne se přitom zdálo, že se blýská na lepší časy. Úřady totiž zahraničním novinářům zpřístupnily některé webové stránky, například Amnesty International. Už vzápětí ale přišlo vystřízlivění: mnoho dalších stránek nadále zůstává zablokováno, mezi nimi web meditativního hnutí Fa-lun-kung, které se čínský režimu již dlouho snaží potlačit.

„Pořadatelství olympiády bylo uděleno systému s diktátorskými nešvary,“ komentoval to šéfredaktor německé televize ZDF.

2. Demonstrace ano, ALE...

Aktivisté, kteří chtějí během olympiády uspořádat protestní demonstraci, musejí podat pět dní předem žádost. I cizinci ji přitom musejí napsat čínsky. O tom, zda bylo žadatelům uděleno povolení k demonstraci, je má policie informovat nejpozději dva dny předem. „Shromažďovat se k pochodům a protestům je občanské právo obyvatel. Ale občané přitom nesmějí poškodit národní, společenské a kolektivní zájmy,“ uvedl Lou Šao-wu z organizačního výboru her. Pro povolené protesty jsou v Pekingu vyhrazeny tři parky.

3. Bezpečnostní opatření Čína zpřísnila udělování víz – každý žadatel musí mít zpáteční letenku a hotelovou rezervaci. Úřady spolupracují s Interpolem, který jim poskytl přístup do své databáze ztracených či ukradených cestovních dokladů.

Návštěvníci Pekingu musejí v těchto dnech počítat s namátkovými kontrolami osobních dokladů. Přísná bezpečnostní opatření platí zejména v dopravních prostředcích, kde se policisté zaměřují na lahve s nápoji a zavazadla, která prohlížejí rentgenem. Ve městě je rozmístěno 300 tisíc bezpečnostních kamer.

4. Všudypřítomný smog Čistota ovzduší v notoricky zamořeném Pekingu je problém, který organizátory her sužuje už od samého začátku. Aby ulehčil plicím sportovců, povolil Peking vyjíždět jen polovině z tří a půl milionu aut v čínské metropoli. V případě zhoršení situace jsou úřady údajně připraveny stáhnout další tisíce automobilů.

Přesto, že před několika dny hlásili pekingští meteorologé zlepšení rozptylové situace, odborníci varují, že žhnoucí slunce může při tamních teplotách nad 30 stupňů zvýšit hladinu ozonu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!