Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cukrárna Myšák se otevírá

Česko

PRAHA Po náročné rekonstrukci se příští týden znovu otevře legendární cukrárna Myšák v pražské Vodičkově ulici, která zanikla v 90. letech. Po Erhartově cukrárně na Letné nebo lahůdkářství Paukert na Národní třídě se do hlavního města vrací další symbol prvorepublikové gastronomické chlouby.

Původně měla být veřejnosti zpřístupněna již letos na jaře. Ani několik dalších termínů se však nepodařilo dodržet. Společnost ICE Art, jež cukrárnu spravuje, to zdůvodňuje snahou zachovat všechny původní prvky nebo vytvořit jejich dokonalé repliky.

Obnoven byl původní historický portál cukrárny a většina prvků, včetně dveří, je původních. Odborně sejmuty a po rekonstrukci navráceny byly také štuky. Zrestaurovány byly i mozaiková, takzvaná piškotová podlaha v přízemí, malby na stropě, mramorové schodiště a dřevěné niky.

Vybavení cukrárny je nové. Rekonstrukce stavebních částí vybavení cukrárny vycházela z dobových fotografií.

Neorenesanční budova, v jejímž prostoru se nyní nachází obchodní a bytový komplex Gallery Myšák, vznikla v roce 1883. Proslavil ji zejména cukrář František Myšák, který nechal dům přestavět v roce 1922 světoznámým stavitelem a inženýrem Josefem Čapkem. Od té doby má budova charakteristickou kubistickou fasádu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.