Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Kráva, koza, cvrček. Hmyz určený pro talíře míří mezi hospodářská zvířata

Česko

  20:58
Praha - Chovatelé krav, koz či ovcí nejsou v Česku ničím výjimečným. Co ale takoví chovatelé hmyzu? Vláda v pondělí dala zelenou jejich zařazení mezi hospodářská zvířata. Reaguje tak na rostoucí oblibu pochoutek, které lidé ochutnávají na rozličných festivalech exotického jídla. V celé Evropské unii je veřejná konzumace hmyzu povolena teprve rok.

Cvrček foto: Tomáš HájekLidové noviny

„Cílem návrhu je jednoznačná právní úprava chovu hmyzu určeného k lidské spotřebě nebo k výrobě zpracované živočišné bílkoviny,“ uvádí důvodová zpráva k novele veterinárního zákona. Dokument schválila vláda. To ale neznamená, že novela rovnou vstupuje v platnost. K tomu je ještě dlouhá cesta. Změnu ještě musí projednat nejprve poslanci, a poté senátoři. Konečné slovo má pak prezident.

Bochník se 70 cvrčky. První chléb upečený z hmyzu koupíte ve Finsku

Podle dostupných informací je dnes v celém Česku sedm firem, které hmyz chovají. Novela přesně určí podmínky, za nichž se svému podnikání budou moci věnovat. „Tito chovatelé budou muset plnit povinnosti stanovené veterinárním zákonem chovatelům hospodářských zvířat,“ vysvětluje vládní materiál.

Novela tedy na jednu stranu zavede řadu povinností, na druhou ale odstraní přebytečnou byrokracii, která bránila rozvoji nezvyklých kulinářských zážitků. Zmizet by měly například překážky pro provozování zážitkových degustací hmyzu v restauracích. Obavu nemusí mít majitelé zvířat, které se hmyzem živí a kteří je pro ně kupují ve zverimexu. V tomto případě nejde o potravinu pro lidskou spotřebu, proto by se jich novela neměla týkat.

Podmínky pro milovníky exotických specialit se částečně zlepšily už počátkem loňského roku. Tehdy Evropská unie uvolnila pravidla pro hodování na hmyzích dobrotách. „Dřív se jedl v klubech, na veřejnosti to bylo komplikované. Povolení je vidět na řadě food festivalů, kde se nyní hmyz stal běžnou záležitostí,“ komentoval loni v létě Pavel Pichler, organizátor brněnského Extrem Food Festivalu.

Druhy hmyzu dostupné z umělých chovů v Česku

  • potemník brazilský, moučný, stájový
  • cvrček stepní a domácí
  • saranče stěhovavé a pustinné
  • šváb turecký, madagaskarský, argentinský

Zdroj: hmyznataliri.cz